Anasayfa » Mozart Sihirli Flüt – 10 “1.Perde Final”

Mozart Sihirli Flüt – 10 “1.Perde Final”

Yazar 3noktacom

2020 yılında ilki gerçekleştirilen “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılan sanatçılar, Mozart’ın Sihirli Flüt operasının 1.perde finalini dinleyerek hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade ettiler.

(Değerli katılımcı bu parçayı anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz, yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışmasının şartnamesinde belirtildiği gibi , arzu ederseniz, operada geçen bu bölümü anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.)

I.Perde

Peşine düşen dev yılandan kurtulmak için sağa sola koşuşturan Tamino korkudan bayılır. Aynı anda sahneye giren Gece Kraliçesi’nin üç nedimesi güçlerini kullanarak yılanı öldürürler. Üç nedime sahneyi terk eder, Gece Kraliçesi’ne doğru yola çıkarlar. Bu sırada Tamino uyanır. Yılan ölmüş ve kurtulmuştur ama etrafta kimseler yoktur.

Uzaktan neşeli bir türkü sesi gelir. Tuhaf kıyafeti, sırtında kuş kafesi, elindeki flütle garip biri sahneye gelir. Gelen Papageno’dur. Kuş avcısı olduğunu anlatan Papageno, özellikle kadınlara olan düşkünlüğünü vurgular.

Tamino, kendisini yılandan kurtaranın Papageno olduğunu düşünür. Bu sırada üç nedime tekrar sahneye gelir. Papageno’yu yalan söylediği için cezalandırırlar. Tamino’ya gerçekte onu kurtaranın kendileri olduğunu anlatırlar. Gece Kraliçesi için çalıştıklarını söyleyerek, Kraliçe’nin kızının bir resmini Tamino’ya verirler. Tamino, Gece Kraliçesi’nin kızının resmini görür görmez ona aşık olur.

Üç nedime, efendileri Gece Kraliçesi’nin Tamino ile konuşacağını söyler. Gece Kraliçesi gök gürültüsü ve şimşek sesleri arasında sahneye gelir ve Tamino’ya hitap eder. Kızının kaçırılmasını anlatır ve Tamino’dan kızını Sarastro’dan kurtarmasını ister.

Gece Kraliçesi gözden kaybolur . Üç nedime ile birlikte Papageno ve Tamino sahnededir. Tamino ve Papageno, Gece Kraliçesi’nin kızını kurtarmak için yola çıkacaklardır. Üç nedime, bu zorlu yolculuk için Tamino ve Papageno’ya yardım etmek isterler. Tamino’ya sihirli bir flüt, Papageno’ya sihirli çanlar verirler. Tehlike ile karşılaşınca bunları çalacaklardır. Yolu göstermeleri için de üç delikanlı onlara eşlik edecektir.

Pamina sahnededir. Sarastro’nun sarayından kaçmaya çalışırken, Sarastro’nun uşağı zenci Monostatos tarafından yakalanır. Monostatos’un adamları Pamina’yı bağlarken, sahneye Papageno gelir. Tamino ile birlikte Pamina’yı aramak için yola çıkarlar ama birbirlerini kaybederler. Şans eseri Papageno orayı bulur. Nihayet Papageno ve Pamina konuşmaya başlarlar.Nihayet, Papageno kendisini kurtarmak için geldiklerini ve özellikle Tamino’nun fotoğrafını görür görmez Pamina’ya aşık olduğunu ifade eder. Aşk kelimesini duyar duymaz, Papageno kederlenir. 

Diğer tarafta prens Tamino, üç delikanlının yönlendirmesiyle, Sarastro’nun sarayının önüne gelir. Üç delikanlı Tamino’yu yalnız bırakır ve gider. Sarayın önünde 3 kapı vardır. Tamino, kapılardan birini seçer seçmez karşısına bir adam çıkar. Tamino, Sarastro’nun adamına “kötüye karşı intikam” için geldiğini ifade eder. Adam “aramızda böyle bir kimse yok” şeklinde cevap verir. Tamino’ya, Sarastro’yu da dinlemesini ve ona göre karar vermesini tavsiye eder. Tamino’yu yalnız bırakır ve çıkar. Bu arada Tamino, Pamina’nın yaşadığını öğrenir. Sevinç ve heyecanla, Pamina’yı bulacağını ifade eder. Sihirli flütünü çalmaya başlar. Tamino’nun flüt sesi Papageno ve Pamina’ya da ulaşır. Papageno’da kendi flütüyle Tamino’ya cevap verir. İki tarafta birbirini bulmuştur.

Pamina ve Papageno heyecanla Tamino’yu bulmak için koşarlarken, karşılarına tekrar Monostatos ve adamları çıkar. Pamina ve Papageno’yu yakalayıp bağlamak isterler. Kuşçu Papageno , 3 nedimenin verdiği sihirli çanları çalmaya başlar. Monastos ve adamları müziğin etkisiyle dans etmeye başlar ve uzaklaşırlar. İkilinin sözleri çarpıcıdır “Her iyi adam böyle bir çıngarak bulsa, keşke yense kötüleri kolayca”. Uzaktan gelen marş, Sarastro’nun yaklaştığını haber verir. Papageno korkmaktadır; “Fare olsaydım kaçardım deliğe, sümüklü böcek olsaydım girerdim kabuğuma”.

Halk Sarastro’yu selamlar. Monostatos prens Tamino’yu yakalamıştır. Tamino Pamina’yı, Pamina Tamino’yu ilk defa görür. Monostatos un yaptığı kötülüklerin farkında olan Sarastro, yardımcısı Monostatos’a 77 sopa atılmasını emreder. Ceza halk tarafından sevinçle karşılanır ve Sarastro’nun adaleti vurgulanır. Sarastro, Tamino ve Papageno için de kararını verir; bu iki yabancı ruhen temizlenmelidir. İkinci perde, Papageno ve Tamino için sınavlar yapılacaktır. Çoşkulu müzikle perde iner.

I. Perde Sonu

Beğenebileceğin İçerikler