Anasayfa » Mozart Sihirli Flüt – 15 “Bir Eş”

Mozart Sihirli Flüt – 15 “Bir Eş”

Yazar 3noktacom

2020 yılında ilki gerçekleştirilen Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılan sanatçılar, Mozart’ın Sihirli Flüt operasının ikinci perdesinde Papageno’nun güzel aryasını dinleyerek hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade ettiler.

(Değerli katılımcı bu parçayı anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz, yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışmasının şartnamesinde belirtildiği gibi , arzu ederseniz, operada geçen bu bölümü anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.)

I.Perde detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

II.Perde

Sarastro’nun sarayında, kalabalık bir salon. Sahne çok güzel bir marş ile açılır. Sarastro, prens Tamino, Pamina ve Papageno’nun sınavlardan geçmesi durumunda kendi aralarına alabileceklerini belirtir. Tarikat ileri gelenlerinin onayı ile Tamino, Pamina ve Papageno’nun sınava girmesi kabul edilir. Sarastro bu duruma sevinir, Tanrıça İsis ve Tanrı Osiris’e teşekkür edip, gençlere yardım etmeleri için dua eder.

Sınav başlar. İkinci bir emre kadar konuşmaları yasaktır. Üç nedime sahneye gelerek, sınavı geçmemeleri için ikiliyi sıkıştırırlar. Gece Kraliçesi’nin emirlerini yerine getirmelerini, Sarastro’nun düşman olduğunu ifade ederler. Tamino hiç cevap vermez, Papageno ise konuşma yasağına rağmen üç nedimeye laf yetiştirmeye çalışır.

Diğer tarafta Pamina sarayın bahçesinde uyumaktadır. Ay ışığının aydınlattığı ortamda, Monostatos gözükür ve pek meşhur şarkısıyla uyumakta olan Pamina’ya yaklaşır.

Tam bu sırada, Pamina’nın annesi Gece Kraliçesi ikinci kez sahneye gelir, kızını Monostatos’tan kurtarır. Opera tarihinin en meşhur aryalarından birini söyler, kızından Sarastro’yu öldürmesini ister. Gece Kraliçesi ilk perdede yaptığı gibi aryasını söyler ve gözden kaybolur.

Tamino ve Papageno sesiz kalma sınavını başarıyla bitirmek üzeredir. Sınavın son seviyesi sevgilileri ile karşılaşmalarıdır. Tamino kurala uyar ve Pamina ile konuşmaz. Pamina, Tamino’nun kendisi ile konuşmaması nedeniyle mutsuzdur. Sınavın konusundan habersizdir ve yeni bulduğu aşkını kaybettiğini düşünerek üzüntüsünü anlatır.

Papageno ise karşısına çıkan (koca karı) Papagena ile konuşur. Kendisini kontrol edemeyen ve oyunun neşe kaynağı olan Papageno’nun sınavı geçmesi zordur. Tarikat ileri geleni durumunu Papageno’ya anlatır. Zaten Papageno’nun da erdem ya da olgunlaşmak gibi bir arzusu yoktur. Güzel aryasıyla isteğini anlatır;


Ein Mädchen oder Weibchen
Wünscht Papageno sich!
O so ein sanftes Täubchen
Wär’ Seligkeit für mich! –

Dann schmeckte mir Trinken und Essen;
Dann könnt’ ich mit Fürsten mich messen,
Des Lebens als Weiser mich freu’n,
Und wie im Elysium seyn.
 
Ein Mädchen oder Weibchen
Wünscht Papageno sich!
O so ein sanftes Täubchen
War’ Seeligkeit für mich! –

Ach kann ich denn keiner von allen
Den reitzenden Mädchen gefallen?
Helf’ eine mir nur aus der Noth,
Sonst gräm’ ich mich wahrlich zu Tod’.
 
Ein Mädchen oder Weibchen,
Wünscht Papageno sich!
O so ein sanftes Täubchen
Wär’ Seligkeit für mich.

Wird keine mir Liebe gewähren,
So muss mich die Flamme verzehren!
Doch küsst mich ein weiblicher Mund,
So bin ich schon wieder gesund

Bir kız ya da eş
Budur Papageno’nun isteği!
Böyle nazik bir güvercin
Mutlu eder beni!

Zevk verir yediğim içtiğim,
Prenslerle yarışırım keyifte,
Bilge bir adamdan farkım olmaz,
Sanki cennette yaşarım.

Bir kız ya da eş
budur Papageno’nun isteği!
Böyle nazik bir güvercin
Mutlu eder beni!

Ah, bunca kız arasında,
beni sevecek yok mu?
Kurtarsın beni bu azaptan,
Yoksa kederden ölürüm.

Bir kız ya da eş
budur Papageno’nun isteği!
Böyle nazik bir güvercin
Mutlu eder beni!

Eğer beni kimse sevmezse,
o zaman ateşte yanayım!
Ama eğer öperse kızın biri beni,
o zaman sağlığım yerine gelir.

Güzel şarkısı bitince, kocakarı görünümündeki Papagena tekrar sahneye gelir. Kadın elini uzatır. Eğer elini kabul etmezse burada hapis olacağını, su ve ekmekle yaşayacağını söyler. Papageno düşünür ve elini verir. O anda kocakarı Papagena, genç ve güzel bir Papagena’ya dönüşür.