Anasayfa » Mozart Sihirli Flüt – 14 “Pamina’nın Gözyaşları”

Mozart Sihirli Flüt – 14 “Pamina’nın Gözyaşları”

Yazar 3noktacom

2020 yılında ilki gerçekleştirilen Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılan sanatçılar, Mozart’ın Sihirli Flüt operasının ikinci perdesindeki Pamina’nın söylediği duygusal aryayı dinleyerek hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade ettiler.

(Değerli katılımcı bu parçayı anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz, yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışmasının şartnamesinde belirtildiği gibi , arzu ederseniz, operada geçen bu bölümü anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.)

I.Perde detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

II.Perde

Sarastro’nun sarayında, kalabalık bir salon. Sahne çok güzel bir marş ile açılır. Sarastro, prens Tamino, Pamina ve Papageno’nun sınavlardan geçmesi durumunda kendi aralarına alabileceklerini belirtir. Tarikat ileri gelenlerinin onayı ile Tamino, Pamina ve Papageno’nun sınava girmesi kabul edilir. Sarastro bu duruma sevinir, Tanrıça İsis ve Tanrı Osiris’e teşekkür edip, gençlere yardım etmeleri için dua eder.

Sınav başlar. İkinci bir emre kadar konuşmaları yasaktır. Üç nedime sahneye gelerek, sınavı geçmemeleri için ikiliyi sıkıştırırlar. Gece Kraliçesi’nin emirlerini yerine getirmelerini, Sarastro’nun düşman olduğunu ifade ederler. Tamino hiç cevap vermez, Papageno ise konuşma yasağına rağmen üç nedimeye laf yetiştirmeye çalışır.

Diğer tarafta Pamina sarayın bahçesinde uyumaktadır. Ay ışığının aydınlattığı ortamda, Monostatos gözükür ve pek meşhur şarkısıyla uyumakta olan Pamina’ya yaklaşır.

Tam bu sırada, Pamina’nın annesi Gece Kraliçesi ikinci kez sahneye gelir, kızını Monostatos’tan kurtarır. Opera tarihinin en meşhur aryalarından birini söyler, kızından Sarastro’yu öldürmesini ister.

Gece Kraliçesi ilk perdede yaptığı gibi aryasını söyler ve gözden kaybolur. Monostatos konuşulanları duyar. Eğer kendisini severse hem annesini hem onu kurtaracağını Pamina’ya söyler. Sarastro sahnede gözükür ve Monostatos’u kovar. Pamina, Sarastro’dan annesini af etmesini isterken, Sarastro Pamina’yı teselli eder. “Burada kin ve intikama yer yoktur, sadece sevgi ve şefkat hüküm sürer.” şeklinde cevap verir.

Tamino ve Papageno sesiz kalma sınavını başarıyla bitirmek üzeredir. Sınavın son seviyesi sevgilileri ile karşılaşmalarıdır. Önce Papageno , Papagena ile karşılaşır. Kendisini tutamaz onunla sohbet eder. Sonra Pamina ile Tamino buluşur. Tamino kurala uyar ve Pamina ile konuşmaz. Pamina, Tamino’nun kendisi ile konuşmaması nedeniyle mutsuzdur. Sınavın konusundan habersizdir ve yeni bulduğu aşkını kaybettiğini düşünerek üzüntüsünü anlatan aryasını söyler;


Ach ich fühls, es ist verschwunden –
Ewig hin der Liebe Glück!
Nimmer kommt ihr, Wonnestunden,
Meinem Herzen mehr zurück.
Sieh Tamino, diese Thränen
Fliessen Trauter, dir allein.
Fühlst du nicht der Liebe Sehnen,
So wird Ruh im Tode sein.

Ah hissediyorum, bitti-
kayboldu mesut aşkım!
O güzel mutlu anlar,
bir daha geri gelmez kalbime.
Bak Tamino gözyaşlarıma
sadece senin için akıyorlar, aşkıma.
Eğer aşkımı hissetmiyorsan,
sonum ölüm olacak.

Beğenebileceğin İçerikler