Anasayfa » Mozart Sihirli Flüt-2 “Açılış Sahnesi”

Mozart Sihirli Flüt-2 “Açılış Sahnesi”

Yazar 3noktacom

2020 yılında ilki gerçekleştirilen “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılan sanatçılar, Sihirli Flüt operasının açılış sahnesini dinleyerek, hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade ettiler.

Spotify’ı kullanarak bu parçayı dinleyebilirsiniz. Üstteki spotify kodunu kullanabilir ya da spotify arama kısmına “The Magic Flute, Zu Hilfe” yazabilirsiniz.

(Değerli katılımcı bu parçayı anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz, yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışmasının şartnamesinde belirtildiği gibi , arzu ederseniz, Sihirli Flüt operasında geçen bu bölümü anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz. )

Perde açılır açılmaz peşine düşmüş yılandan kurtulmak için sağa sola koşuşturan Tamino’yu görürüz. Nihayet sesi duyulur “Zu Hilfe! Zu Hilfe” (İmdat! İmdat!). “Yılan yaklaşıyor, beni kurtarın” derken korkudan bayılır. Aynı anda sahneye giren Gece Kraliçesi’nin 3 nedimesi güçlerini kullanarak yılanı öldürürler.

Üç nedime, Prens Tamino’yu yakından görür görmez bu yakışıklı erkeğe ilgi duyarlar. Ancak patronları Gece Kraliçesi’nin yanına gidip olayı anlatmaları gerekmektedir. Bu esnada içlerinden biri Tamino’nun yanında kalacağını, diğer iki nedimenin Gece Kraliçesi’ne gidebileceklerini söyler. Yakışıklı Tamino’yu arkadaşına kaptırmak istemeyen diğer ikili de prensin yanında kalmak isteyince, aralarında tatlı bir tartışma çıkar. Nihayet, üç nedime birlikte sahneyi terk eder, Gece Kraliçesi’ne doğru yola çıkarlar.

Bu 6 dakikalık açılış sahnesinde, Mozart’ın müziğine üç bayanın güzel sesi eşlik eder. Üç nedimenin baygın prens Tamino’ya yakın olmak için yaptığı tatlı tartışmayı dinleriz.

Beğenebileceğin İçerikler