fbpx

Mozart Sihirli Flüt – 13 “Gece Kraliçesi 2”

2020 yılında ilki gerçekleştirilen Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılan sanatçılar, Mozart’ın Sihirli Flüt operasının ikinci perdesindeki Gece Kraliçesi’nin ikinci kez sahneye çıktığında söylediği pek meşhur aryasını dinleyerek hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade ettiler.

(Değerli katılımcı bu parçayı anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz, yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışmasının şartnamesinde belirtildiği gibi , arzu ederseniz, operada geçen bu bölümü anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.)

I.Perde detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

II.Perde

Sarastro’nun sarayında, kalabalık bir salon. Sahne çok güzel bir marş ile açılır. Sarastro, prens Tamino, Pamina ve Papageno’nun sınavlardan geçmesi durumunda kendi aralarına alabileceklerini belirtir. Tarikat ileri gelenlerinin onayı ile Tamino, Pamina ve Papageno’nun sınava girmesi kabul edilir. Sarastro bu duruma sevinir, Tanrıça İsis ve Tanrı Osiris’e teşekkür edip, gençlere yardım etmeleri için dua eder.

Sınav başlar. İkinci bir emre kadar konuşmaları yasaktır. Üç nedime sahneye gelerek, sınavı geçmemeleri için ikiliyi sıkıştırırlar. Gece Kraliçesi’nin emirlerini yerine getirmelerini, Sarastro’nun düşman olduğunu ifade ederler. Tamino hiç cevap vermez, Papageno ise konuşma yasağına rağmen üç nedimeye laf yetiştirmeye çalışır.

Diğer tarafta Pamina sarayın bahçesinde uyumaktadır. Ay ışığının aydınlattığı ortamda, Monostatos gözükür ve pek meşhur şarkısıyla uyumakta olan Pamina’ya yaklaşır.

Tam bu sırada, Pamina’nın annesi Gece Kraliçesi ikinci kez sahneye gelir, kızını Monostatos’tan kurtarır. Opera tarihinin en meşhur aryalarından biri başlamak üzeredir;


Der hölle rache kocht in meinem Herzen,
Tod und Verzweiflung flammet um mich her!
Fühlt nicht durch dich Sarastro
Todesschmerzen,
So bist du meine Tochter nimmermehr!.


Verstossen sei auf ewig,
Verlassen sei auf ewig,
Zertrümmert sei’n auf ewig
Alle Bande der Natur
Wenn nicht durch dich!
Sarastro wird erblassen!
Hört, Rachegötter,
Hört der Mutter Schwur!

Kalbim intikam hırsıyla cehennem gibi kaynıyor,
ölüm ve umutsuzluk etrafımda alev alev yanıyor!
Sarastro eğer senin ellerinden
ölümü tatmazsa,
sen artık benim kızım değilsin!

Sonsuza kadar sahipsiz,
sonsuza kadar terk edilmiş,
sonsuza kadar doğanın
bağlarından kopmuş olacaksın.
Eğer Sarastro senin ellerinde ölmezse!
Duyun beni! İntikamın tanrıları!
Bir annenin yeminini duyun!

Kral kocası ölürken sihir kaynağını Sarastro’ya verir ve Gece Kraliçesi’nin hiç gücü kalmaz. Pamina ‘nın Sarastro hakkında olumlu konuşması, iyi bir insan olduğunu hatta babasının arkadaşı olduğunu söylemesiyle birlikte, gece kraliçesi daha da öfkelenir ve meşhur aryasını okur. Bu arya ile bir anne, elindeki hançeri de göstererek, öz kızından başkasının canını almasını ister.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Mozart Sihirli Flüt – 14 “Pamina’nın Gözyaşları”

Read Next

Mozart Sihirli Flüt – 12 “Kara aşk”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir