Anasayfa » Mozart Sihirli Flüt – 9 “Flütlerin Dansı”

Mozart Sihirli Flüt – 9 “Flütlerin Dansı”

Yazar 3noktacom

2020 yılında ilki gerçekleştirilen “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılan sanatçılar, Mozart’ın Sihirli Flüt operasından bu bölümü dinleyerek hayallerini resimsel bir anlatım ile ifade ettiler.

Değerli katılımcı bu parçayı anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz, yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışmasının şartnamesinde belirtildiği gibi , arzu ederseniz, operada geçen bu bölümü anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Peşine düşen dev yılandan kurtulmak için sağa sola koşuşturan Tamino korkudan bayılır. Aynı anda sahneye giren Gece Kraliçesi’nin üç nedimesi güçlerini kullanarak yılanı öldürürler. Üç nedime sahneyi terk eder, Gece Kraliçesi’ne doğru yola çıkarlar. Bu sırada Tamino uyanır. Yılan ölmüş ve kurtulmuştur ama etrafta kimseler yoktur.

Uzaktan neşeli bir türkü sesi gelir. Tuhaf kıyafeti, sırtında kuş kafesi, elindeki flütle garip biri sahneye gelir. Gelen Papageno’dur. Kuş avcısı olduğunu anlatan Papageno, özellikle kadınlara olan düşkünlüğünü vurgular.

Tamino, kendisini yılandan kurtaranın Papageno olduğunu düşünür. Bu sırada üç nedime tekrar sahneye gelir. Papageno’yu yalan söylediği için cezalandırırlar. Tamino’ya gerçekte onu kurtaranın kendileri olduğunu anlatırlar. Gece Kraliçesi için çalıştıklarını söyleyerek, Kraliçe’nin kızının bir resmini Tamino’ya verirler. Tamino, Gece Kraliçesi’nin kızının resmini görür görmez ona aşık olur.

Üç nedime, efendileri Gece Kraliçesi’nin Tamino ile konuşacağını söyler. Gece Kraliçesi gök gürültüsü ve şimşek sesleri arasında sahneye gelir ve Tamino’ya hitap eder. Kızının kaçırılmasını anlatır ve Tamino’dan kızını Sarastro’dan kurtarmasını ister.

Gece Kraliçesi gözden kaybolur . Üç nedime ile birlikte Papageno ve Tamino sahnededir. Tamino ve Papageno, Gece Kraliçesi’nin kızını kurtarmak için yola çıkacaklardır. Üç nedime, bu zorlu yolculuk için Tamino ve Papageno’ya yardım etmek isterler. Tamino’ya sihirli bir flüt, Papageno’ya sihirli çanlar verirler. Tehlike ile karşılaşınca bunları çalacaklardır. Yolu göstermeleri için de üç delikanlı onlara eşlik edecektir.

Pamina sahnededir. Sarastro’nun sarayından kaçmaya çalışırken, Sarastro’nun uşağı zenci Monostatos tarafından yakalanır. Monostatos’un adamları Pamina’yı bağlarken, sahneye Papageno gelir. Tamino ile birlikte Pamina’yı aramak için yola çıkarlar ama birbirlerini kaybederler. Şans eseri Papageno orayı bulur. Nihayet Papageno ve Pamina konuşmaya başlarlar.Nihayet, Papageno kendisini kurtarmak için geldiklerini ve özellikle Tamino’nun fotoğrafını görür görmez Pamina’ya aşık olduğunu ifade eder. Aşk kelimesini duyar duymaz, Papageno kederlenir. 

Diğer tarafta prens Tamino, üç delikanlının yönlendirmesiyle, Sarastro’nun sarayının önüne gelir. Üç delikanlı Tamino’yu yalnız bırakır ve gider. Sarayın önünde 3 kapı vardır. Tamino, kapılardan birini seçer seçmez karşısına bir adam çıkar. Tamino, Sarastro’nun adamına “kötüye karşı intikam” için geldiğini ifade eder. Adam “aramızda böyle bir kimse yok” şeklinde cevap verir. Tamino, Sarastro’yu sorar ve ondan nefret ettiğini söyler. Adam; “Buranın hakimi Sarastro’dur, neden nefret ediyorsun ondan?” diye sorar. Tamino, Gece Kraliçesi’ni kast ederek; “Bedbaht bir annenin sözleri yeterlidir.” Adam durumu anlar ve operanın en tartışmalı sözlerinden birini eder “Demek kandıran o kadın! Kadınlar tembeldir, zevzektir”. Bu ifadeler uzun süre Mozart’ın aleyhinde kadınlara olumsuz yaklaştığı şeklinde kullanılır. Ancak operanın ilerleyen dakikalarında göreceğimiz, kadın erkek eşitliğinin önemsenmesi ve Pamina’nın vasıfları bu ön yargıyı aşmak için yeterlidir. Adam, Sarastro’yu da dinlemesini ona göre karar vermesini tavsiye eder. Tamino’yu yalnız bırakır ve çıkar. Bu arada Tamino, Pamina’nın yaşadığını öğrenir. Sevinç ve heyecanla, Pamina’yı bulacağını ifade eder. Sihirli flütünü çalmaya başlar.

Yazının başında dinlediğiniz kısım, videonun (1,55) 1 dakika 55. saniyesinden itibaren izlenebilir. İlk dakikalarda, Tamino Sarastro’nun sarayının önündedir ve Pamina’nın yaşadığı kendisine bildirilmektedir.

Etrafı dolduran vahşi hayvanlar, Tamino’nun sihirli flütünden etkilenerek sakinleşir ve oradan uzaklaşırlar. Tamino’nun flüt sesi Papageno ve Pamina’ya da ulaşır. Papageno’da kendi flütüyle Tamino’ya cevap verir. İki tarafta birbirini bulmuştur.

Beğenebileceğin İçerikler