Anasayfa » Mozart Sihirli Flüt-7 “Siyah Kuş”

Mozart Sihirli Flüt-7 “Siyah Kuş”

Yazar 3noktacom

2020 yılında ilki gerçekleştirilen “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılan sanatçılar, Mozart’ın Sihirli Flüt operasından bu kısa bölümü dinleyerek hayallerini resimsel bir anlatım ile ifade ettiler.

(Değerli katılımcı bu parçayı anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz, yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışmasının şartnamesinde belirtildiği gibi , arzu ederseniz, operada geçen bu bölümü anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.)

Peşine düşen dev yılandan kurtulmak için sağa sola koşuşturan Tamino korkudan bayılır. Aynı anda sahneye giren Gece Kraliçesi’nin üç nedimesi güçlerini kullanarak yılanı öldürürler. Üç nedime sahneyi terk eder, Gece Kraliçesi’ne doğru yola çıkarlar. Bu sırada Tamino uyanır. Yılan ölmüş ve kurtulmuştur ama etrafta kimseler yoktur.

Uzaktan neşeli bir türkü sesi gelir. Tuhaf kıyafeti, sırtında kuş kafesi, elindeki flütle garip biri sahneye gelir. Gelen Papageno’dur. Kuş avcısı olduğunu anlatan Papageno, özellikle kadınlara olan düşkünlüğünü vurgular.

Tamino, kendisini yılandan kurtaranın Papageno olduğunu düşünür. Bu sırada üç nedime tekrar sahneye gelir. Papageno’yu yalan söylediği için cezalandırırlar. Tamino’ya gerçekte onu kurtaranın kendileri olduğunu anlatırlar. Gece Kraliçesi için çalıştıklarını söyleyerek, Kraliçe’nin kızının bir resmini Tamino’ya verirler. Tamino, Gece Kraliçesi’nin kızının resmini görür görmez ona aşık olur.

Üç nedime, efendileri Gece Kraliçesi’nin Tamino ile konuşacağını söyler. Gece Kraliçesi gök gürültüsü ve şimşek sesleri arasında sahneye gelir ve Tamino’ya hitap eder. Kızının kaçırılmasını anlatır ve Tamino’dan kızını Sarastro’dan kurtarmasını ister.

Gece Kraliçesi gözden kaybolur . Üç nedime ile birlikte Papageno ve Tamino sahnededir. Tamino ve Papageno, Gece Kraliçesi’nin kızını kurtarmak için yola çıkacaklardır. Üç nedime, bu zorlu yolculuk için Tamino ve Papageno’ya yardım etmek isterler. Tamino’ya sihirli bir flüt, Papageno’ya sihirii çanlar verirler. Tehlike ile karşılaşınca bunları çalacaklardır. Yolu göstermeleri için de üç delikanlı onlara eşlik edecektir.

Pamina sahnede gözükür. Sarastro’nun sarayından kaçmaya çalışırken, Sarastro’nun uşağı zenci Monostatos tarafından yakalanır. Annesinin meraktan öleceğini, kendi canını önemsemediğini Monostatos’a bildirir. Monostatos’un adamları Pamina’yı bağlarken, sahneye Papageno gelir. Tamino ile birlikte Pamina’yı aramak için yola çıkarlar ama birbirlerini kaybederler. Şans eseri Papageno orayı bulur.

Saf Papageno hayatında hiç zenci insan görmemiştir, korkar. Monostatos ise insana benzeyen ama kıyafetleri ve hareketleriyle bir kuş gibi davranan Papageno gibi birini hiç görmemiştir, o da korkar. İkisi de birbirlerine, Mozart’ın enfes müzikleri arasında “Bu bir şeytan olsa gerek” şeklinde hitap ederler.

Yazının başında dinlediğiniz kısım, videonun başından 1,45 e kadar gelen, 1 dakika 45 saniyelik bölümdür.

Monostatos sahneyi terk ederken, Papageno’nun yorumunu duyarız. “Siyah kuş oluyorsa, siyah insan da olur”. Nihayet Papageno ve Pamina konuşmaya başlarlar. Bu sahne sadece diyalog içerir ve müzik yoktur. Papageno’nun, Pamina’yı elindeki fotoğrafla tanımaya çalışması komik bir sahne ortaya çıkarır. Nihayet, Papageno kendisini kurtarmak için geldiklerini ve özellikle Tamino’nun fotoğrafını görür görmez Pamina’ya aşık olduğunu ifade eder.

Beğenebileceğin İçerikler