Anasayfa » Mozart Sihirli Flüt – 11 “İsis Osiris”

Mozart Sihirli Flüt – 11 “İsis Osiris”

Yazar 3noktacom

2020 yılında ilki gerçekleştirilen “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılan sanatçılar, Mozart’ın Sihirli Flüt operasının 2.perdesinin açılış sahnesini dinleyerek hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade ettiler.

(Değerli katılımcı bu parçayı anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz, yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışmasının şartnamesinde belirtildiği gibi , arzu ederseniz, operada geçen bu bölümü anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.)

I.Perde detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

II.Perde

Sarastro’nun sarayında, kalabalık bir salon. Sahne çok güzel bir marş ile açılır. Sarastro, prens Tamino, Pamina ve Papageno’nun sınavlardan geçmesi durumunda kendi aralarına alabileceklerini belirtir. İzleyiciler, hiç şüphesiz Sarastro’nun manevi bir lider olduğunu ve etrafında kendisine inanan insanların toplandığını anlar. Burası saray değil, bir nevi tarikattır. Tarikat ileri gelenlerinin onayı ile Tamino, Pamina ve Papageno’nun sınava girmesi kabul edilir. Sarastro bu duruma sevinir, Tanrıça İsis ve Tanrı Osiris’e teşekkür edip, gençlere yardım etmeleri için dua eder.

O Isis und Osiris schenket
Der Weisheit Geist dem neuen Paar!
Die ihr der Wandrer Schritte lenket,
Stärkt mit Geduld sie in Gefahr –

Lasst sie der Prüfung Früchts sehen.
Doch sollten sie zu Grabe gehen,
So lohnt der Tugend kühnen Lauf,
Nehmt sie in euern Wohnsitz auf.
Ey İsis, Ey Osiris,
Yeni çifte bilgelik ruhu ver!
Onları yönlendir, yol göster.
Tehlikelerde kuvvet ver.

İmtihanın meyvesini ver.
Eğer ecel gelirse,
bu asil çift temizce,
yanınızda huzur bulsun.

İsis ve Osiris kimdir?

İsiris ve Osiris, Mısır tanrılarıdır.

Osiris, ilkel bir hayat süren Mısırlıları uygarlaştırır. İlk tarım araçlarını yapmayı, toprağı işlemeyi, buğdayı ve üzümü yetiştirmeyi, ekmek, şarap ve bira yapmayı öğretir. Tapınak inşa etmeyi ve tanrılara tapınmayı öğretir ve dini törenler düzenler. Osiris, doğal kaynaklara hükmetmekte, onunla birlikte rüzgarlar esmekte, ekinler yeşermekte ve hayvanlar yetişmektedir yani başlangıçta Osiris kural koyucu bir doğa tanrısıdır. Ancak Osiris, daha çok ölüm tanrısı olarak tanınır. Eski Mısırlılar, insan son nefesini verdiği anda ruhunun uzun bir yolculuğa çıkıp ölüm tanrısı Osiris ile yargıçlarının huzuruna vardığını düşünürler. 

Tanrıça Isis, Osiris’in hem eşi hem de kardeşidir. Osiris ile birlikte Mısır’ı yönetir. Osiris’in kardeşi Seth kral olmak ister. Osiris, kardeşi Seth tarafından 14 parçaya bölünüp, Mısır’ın çeşitli yerlerine bırakılır. Tanrıça İsis, Osiris’in Mısrır’a dağıtılmış 14 parçasını bulduğu her bölgeye bir tapınak diker. İsis, bir yengeç tarafından yenen, Osiris’in en son parçası olan penisini bulamaz. Osiris’e kilden (ya da altından) bir penis yapar. İsis sihri ile Osiris’i tekrar yaşama döndürür, onu ilk firavun yapar. Ayrıca ilk ölen yaşayan canlı olduğu için de eşinin “ölülerin lordu” ve “ölüm tanrısı” olarak anılmasını sağlar.

Beğenebileceğin İçerikler