Anasayfa » Mozart Sihirli Flüt -5 “Gece Kraliçesi”

Mozart Sihirli Flüt -5 “Gece Kraliçesi”

Yazar 3noktacom

2020 yılında ilki gerçekleştirilen “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılan sanatçılar, Gece Kraliçesi’nin pek meşhur aryasını dinleyerek, hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade ettiler.

Değerli katılımcı bu parçayı anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz, yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışmasının şartnamesinde belirtildiği gibi , arzu ederseniz, operada geçen bu bölümü anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Peşine düşen dev yılandan kurtulmak için sağa sola koşuşturan Tamino korkudan bayılır. Aynı anda sahneye giren Gece Kraliçesi’nin üç nedimesi güçlerini kullanarak yılanı öldürürler. Üç nedime sahneyi terk eder, Gece Kraliçesi’ne doğru yola çıkarlar. Bu sırada Tamino uyanır. Yılan ölmüş ve kurtulmuştur ama etrafta kimseler yoktur.

Uzaktan neşeli bir türkü sesi gelir. Tuhaf kıyafeti, sırtında kuş kafesi, elindeki flütle garip biri sahneye gelir. Gelen Papageno’dur. Kuş avcısı olduğunu anlatan Papageno, özellikle kadınlara olan düşkünlüğünü vurgular.

Tamino, kendisini yılandan kurtaranın Papageno olduğunu düşünür. Bu sırada üç nedime tekrar sahneye gelir. Papageno’yu yalan söylediği için cezalandırırlar. Tamino’ya gerçekte onu kurtaranın kendileri olduğunu anlatırlar. Gece Kraliçesi için çalıştıklarını söyleyerek, Kraliçe’nin kızının bir resmini Tamino’ya verirler. Tamino, Gece Kraliçesi’nin kızının resmini görür görmez ona aşık olur.

Üç nedime, efendileri Gece Kraliçesi’nin Tamino ile konuşacağını söyler. Gece Kraliçesi gök gürültüsü ve şimşek sesleri eşliğinde fevkalade etkileyici bir şekilde (yönetmenin takdiri olmakla birlikte genel tahammül budur) sahneye gelir. Önemli aryasını Tamino’ya hitaben söyler (“o zittre nicht”);

O zittre nicht, mein lieber sohn!
du bist unschuldig, weise, fromm;
ein juengling so wie du vermag am besten,
dies tiefbetruebte mutterherz zutroesten…
Titreme, sevgili oğlum!
Sen masum, bilge ve dindarsın.  
Elbet böyle bir genç, en iyisini yapar
       Bir annenin kederli kalbini rahatlatır…

Aryanın ilk bölümünde acı çeken bir anneyi dinleriz, kızını alçak bir adam ondan alır, kızı korkuyla ağlayıp titrerken ona yardım edemez. İkinci bölüm de ise yardım isteyen bir anne yerine daha çok emreden bir kraliçe vardır. Kızını kurtarırsa, Tamino onu eşi olarak alabilecektir.

Bu aryada kızının kaçırılmasını anlatan ve yeni tanıdığı bir adamdan onu kurtarmasını isteyen bir annenin duygularını işitiriz.

Beğenebileceğin İçerikler