Anasayfa » Mozart Sihirli Flüt – 8 “Düet”

Mozart Sihirli Flüt – 8 “Düet”

Yazar 3noktacom

2020 yılında ilki gerçekleştirilen “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılan sanatçılar, Mozart’ın Sihirli Flüt operasından Pamina ve Papageno’un düetini dinleyerek hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade ettiler.

(Değerli katılımcı bu parçayı anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz, yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışmasının şartnamesinde belirtildiği gibi , arzu ederseniz, operada geçen bu bölümü anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.)

Peşine düşen dev yılandan kurtulmak için sağa sola koşuşturan Tamino korkudan bayılır. Aynı anda sahneye giren Gece Kraliçesi’nin üç nedimesi güçlerini kullanarak yılanı öldürürler. Üç nedime sahneyi terk eder, Gece Kraliçesi’ne doğru yola çıkarlar. Bu sırada Tamino uyanır. Yılan ölmüş ve kurtulmuştur ama etrafta kimseler yoktur.

Uzaktan neşeli bir türkü sesi gelir. Tuhaf kıyafeti, sırtında kuş kafesi, elindeki flütle garip biri sahneye gelir. Gelen Papageno’dur. Kuş avcısı olduğunu anlatan Papageno, özellikle kadınlara olan düşkünlüğünü vurgular.

Tamino, kendisini yılandan kurtaranın Papageno olduğunu düşünür. Bu sırada üç nedime tekrar sahneye gelir. Papageno’yu yalan söylediği için cezalandırırlar. Tamino’ya gerçekte onu kurtaranın kendileri olduğunu anlatırlar. Gece Kraliçesi için çalıştıklarını söyleyerek, Kraliçe’nin kızının bir resmini Tamino’ya verirler. Tamino, Gece Kraliçesi’nin kızının resmini görür görmez ona aşık olur.

Üç nedime, efendileri Gece Kraliçesi’nin Tamino ile konuşacağını söyler. Gece Kraliçesi gök gürültüsü ve şimşek sesleri arasında sahneye gelir ve Tamino’ya hitap eder. Kızının kaçırılmasını anlatır ve Tamino’dan kızını Sarastro’dan kurtarmasını ister.

Gece Kraliçesi gözden kaybolur . Üç nedime ile birlikte Papageno ve Tamino sahnededir. Tamino ve Papageno, Gece Kraliçesi’nin kızını kurtarmak için yola çıkacaklardır. Üç nedime, bu zorlu yolculuk için Tamino ve Papageno’ya yardım etmek isterler. Tamino’ya sihirli bir flüt, Papageno’ya sihirii çanlar verirler. Tehlike ile karşılaşınca bunları çalacaklardır. Yolu göstermeleri için de üç delikanlı onlara eşlik edecektir.

Pamina sahnededir. Sarastro’nun sarayından kaçmaya çalışırken, Sarastro’nun uşağı zenci Monostatos tarafından yakalanır. Monostatos’un adamları Pamina’yı bağlarken, sahneye Papageno gelir. Tamino ile birlikte Pamina’yı aramak için yola çıkarlar ama birbirlerini kaybederler. Şans eseri Papageno orayı bulur. Nihayet Papageno ve Pamina konuşmaya başlarlar. Bu sahne sadece diyalog içerir ve müzik yoktur. Papageno’nun, Pamina’yı elindeki fotoğrafla tanımaya çalışması komik bir sahne ortaya çıkarır. Nihayet, Papageno kendisini kurtarmak için geldiklerini ve özellikle Tamino’nun fotoğrafını görür görmez Pamina’ya aşık olduğunu ifade eder. Aşk kelimesini duyar duymaz, Papageno kederlenir. Sevgilisi yoktur ve kimse onu sevmemektedir. İlk sahneye çıkışında da eş bulmak istediğini anlatmıştır. İkili arasında pek meşhur bir düet başlar;

Pamina:
Bei Männern, welche Liebe fühlen,
fehlt auch ein gutes Herze nicht.
Papageno:
Die süßen Triebe mitzufühlen,
ist dann der Weiber erste Pflicht.
Beide:
Wir wollen uns der Liebe freu’n,
wir leben durch die Lieb’ allein.
Pamina:
Die Lieb’ versüßet jede Plage,
ihr opfert jede Kreatur.
Papageno:
Sie würzet uns’re Lebenstage,
sie wirkt im Kreise der Natur.
Beide:
Ihr hoher Zweck zeigt deutlich an:
nichts Edler’s sei, als Weib und Mann.
Mann und Weib, und Weib und Mann,
reichen an die Gottheit an.
Pamina:
Sevgi nedir bilen erkek,
iyi kalpli olur elbet.
Papageno:
Tatlı hisse ortak olmak ise,
kadınlara düşer elbet.
Birlikte:
Aşık olmak istiyoruz,
biz sadece aşk için yaşarız.
Pamina:
Aşk her derde devadır,
Herşey ona feda edilir.
Papageno:
Aşk hayata lezzet verir,
aşk tabiata şekil verir.
Birlikte:
Kutsal birlikteki amaç:
En asil yaratık kadın ve erkek eş.
Erkek ve kadın, kadın ve erkek,
eş olup Tanrı’ya ulaşır..

Beğenebileceğin İçerikler