Anasayfa » 48 saatte 4 opera

48 saatte 4 opera

Yazar 3noktacom

Hiç şüphesiz bugün dünyanın opera merkezi New York Amerika’daki Metropolitan (MET) Operası’dır. Yayınları ile dünya opera sanatına yön verirken, kendi kendisi ile de yarışmaya devam ediyor.

Geçen Cuma akşamı Puccini’nin “Madam Butterfly” operasını sahneyelen opera, Cumartesi günü 13:00’da ise Puccini’nin bir başka eseri “Turandot”u sergiler. Aynı gece yani Cumartesi gecesi Massenet’in “Manon” operası ve Pazar günü ise “Orfeo ve Euridice” sahnelenir. Cuma akşamı başlayan maraton, Pazar günü tamamlanır ve 48 saat içinde tam 4 önemli opera sahnelenmiş olur.

Bu sene başlayan bu uygulama bazı haftalarda MET teknik ekibini ve tabi ki sanatçıları zorlayacak gibi görünüyor. 48 saatte 4 önemli operayı sahnelemek çok büyük bir organizasyon anlamına geliyor. Üstte ifade edilen operalar için tam 718 kostüm kullanılıyor, 178 kişilik teknik ekip hazır halde bekliyor.

MET Kasım ayı opera takviminde görüldüğü gibi, 8 Kasım Cuma ve 10 Kasım Pazar günleri arasında da 48 saatte 4 opera sahnelenecek.

Opera seyirciye ulaşıncaya kadar yapılan hazırlıklar ve sahnelenmesi, çok zor bir iştir. Bunun için çok geniş bir yaratıcı ve teknik kadro görev alır. Bazı oyunların temsili için ihtiyaç duyulan kadro (yaratıcı ve teknik ekip birlikte) toplamda 300 kişiyi bile geçebilir. Opera ve opera temsili ile ilgili daha detaylı bilgileri “Hayal Melodileri” isimli kitapta bulabilirsiniz.

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler