Anasayfa » Sanat Takip Et, Ömrün Uzasın

Sanat Takip Et, Ömrün Uzasın

Yazar 3noktacom

Londra Üniversitesi Akademisi (University College of London yani UCL) tarafından yapılan bir araştırmaya göre sanatsal aktivitelere katılmak ve uzun ömür arasında direkt bağlantı var. Araştırma sonuçlarına göre sanatla en az birkaç ayda bir ilgilenen insanların erken ölüm olasılığı %31 daha az. Senede 1-2 kere sanatsal aktivitelere katılanlarda ise bu oran %14.

Bu bulguların bir kısmı müze, sergi, konser, tiyatro, sanat galerisi gibi mekanlara gidebilen ve gidemeyenler arasında sosyal ve ekonomik farklılık oluşu ile açıklanabilir. Bunun önemli bir faktör olduğunu düşünen akademisyenler, sosyal-ekonomik farklılık faktörünü %9 olarak belirliyorlar. Sonuçta, algı, sosyal ve kültürel olaylarda aktif rol alma ve hareketlilik diğer ana faktörler.

Sonuçlarla beraber yapılan basın açıklamasında lise ve üniversitelerde sanat dersinin müfredatta daha az yeralmasının hükümetler tarafından gözden geçirilmesi ve müze, konser, tiyatro gibi aktivitelerin ekonomik durumu ne olursa olsun herkese açık olması gerekliliğinden bahsedildi.

UCL tarafından yapılan çalışmada 50 yaş ve üzeri 6000 kişi yer aldı. 2004 ve 2005’te çalışmada yeralanlara kültürel aktivitelere ne sıklıkla katıldıkları soruldu. Aktivite tanımı olarak sergi, konser ve opera baz alındı, sinema sayılmadı. Bu 6000 kişi 14 yıl boyunca takip edildi. Yukarıda ifade edildiği gibi, bu kişilerin ekonomik, sosyal ve sağlık durumları da dikkate alındı. Uzun yaşamak ve sanat aktivitelerine katılma arasında bağlantı bulunmakla birlikte bu bağlantının sebebi ise bulunamadı.

Beğenebileceğin İçerikler

Londra Üniversitesi Akademisi (UCL) Hakkında;

1826 yılında Londra’da kurulur. İngiltere’de kurulan üçüncü üniversitedir. İngiltere’de din ayrımı yapmadan öğrenci kabulu yapan ve kadın-erkek öğrencilere aynı hakları veren ilk üniversite olmak ile övünür. Araştırma odaklı, prestijli ve kaliteli bilim kurumlarından biri olarak kabul edilir. Bugün itibariyle 11000 çalışanı, 150 farklı ülkeden toplam 39.000 öğrencisi bulunur.

Beğenebileceğin İçerikler