Anasayfa » Üsküp’ün Dirilişi ve Krasovec

Üsküp’ün Dirilişi ve Krasovec

Yazar 3noktacom

“Üsküp’ün Dirilişi” isimli sergi 18 Şubat 2020 tarihine kadar Makedonya’nın başkenti Üsküp’deki Modern Sanat Müzesi’nde (MoCA Skopje) ziyaret edilebilir.

1963 Üsküp depremi sonrası, Makedonya’nın başkentinin yeniden inşası sadece bina ile sınırlı kalmadı. Uluslararası sanatçıların yardımıyla kültürel bir çiçeklenme başlatıldı. Birleşmiş Milletler’in kampanyalarına paralel olarak, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Ekim 1963’te sanatçılara dayanışma çabalarına katılma çağrısı da yaptı. Sonuç olarak, kentin yıkımından sonraki yirmi yılda küresel çağdaş sanatın önde gelen kahramanları tarafından hediye edilen eserler ile Üsküp bugün modern sanatın tekil bir koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Metka Krasovec, Alexander Calder, Sheila Hicks, Alex Katz, Ion Grigorescu, Sol LeWitt, Wifredo Lam Üsküp’e hediye veren sanatçılardan birkaçıdır.

Sergiden bir eser bir sanatçı; Metka Krasovec

Metka Krasovec, Çiftler, 1972, 50×70 cm, Üsküp Modern Sanat Müzesi’ne hediyesi

Metka Krasovec’in başka bir eserini yazının girişinde bulacaksınız. Bu eserin ismi ise “Semiramis’in Bahçeleri”. 2003 yılına tarihli ve 115×135 cm ebatlarında bir çalışma .

Metka Krasovec (1941-2018) Lübliyana -Slovenya’da doğar. 150 den fazla kişisel, 300 den fazla karma sergiye katılır. Çalışmalarında dünya algısını ifade eden ufuklar ve gökyüzü olmazsa olmazdır. Her zaman ışıklı ve renkli eserler yapar. Profesör olarak mesleğini sürdürerek hem kültür sanat hayatına hem de yetiştirdiği öğrencilerin başarısına katkıda bulunmayı başaran nadir sanatçılardandır. Ölümünden önce kendisinin ve öğrencilerinin eserlerinin birlikte sergilendiği bir sergiyi bizzat hazırlar.

Beğenebileceğin İçerikler

Semiramis kimdir?

Yunan mitolojisinin efsanevi Babil Kraliçesi’dir. Yazının girişindeki Krasovec’in “Semiramis’in Bahçeleri”‘ olarak isimlendirdiği bahçelerin bilinen diğer (belki de daha meşhur) ismi ise “Babil’in Asma Bahçeleri”dir. Mezopotamya çölünün ortasında, çok kuru ve susuz bir yerde hüküm sürmüş olan Babil Krallığı’nın en önemli eseri bu bahçelerdir (MÖ 605). Teraslı bahçeleri, birçok farklı bitki türünün yetiştirilmesi ve muhteşem peyzajı ile dünyanın 7 harikası içine girmeyi hak etmiştir. Kral Nebukadnezar, bu bahçeleri Mezopotamya’nın sıcak ve düz ortamından bunalıma girmiş karısı Semiramis için yaptırmıştır.

1963 Üsküp Depremi nedir?

25.07.1963 tarihindeki 6,1 şiddetindeki bu deprem sonucunda, Üsküp’ün %80 i kullanılamaz hale gelir. Depremin bilançosu ağırdır; 3000 den fazla yaralı, 1000 den fazla ölü ve 200.000 evsiz. Depremin ardından dünyanın dört bir yanından yardımlar gönderilir. Bugün Üsküp’de birçok mahalle, bina veya sokak o dönem yardım yapan ülkelerin isimleriyle anılır. Üsküp’ün yeniden inşası için Japon mimar Kenzo Tange bir imar planı çizer. Tange’nin projesi tam uygulanmasa da o dönemde mahallî mimarların çalışmalarının da bulunduğu brütalist ve fütürist stillerin harmanı yapılar ortaya çıktı.

Üsküp Modern Sanat Müzesi, MoCA Skopje

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler