Anasayfa » Adalet gibi Sanat da Beklememelidir.

Adalet gibi Sanat da Beklememelidir.

Yazar 3noktacom

Amerikalı sanatçı Philip Guston’ın, “Şimdi Philip Guston” isimli Ku Klux Klan temalı sergisi Şubat’ta turneye çıkıp Washington, Boston, Tate Modern ve Houston müzelerinde gösterilecekti. Ancak özellikle ırkçılık bugünlerde ABD’de çok hassas bir konu olduğundan, müzelerin ortak kararı ile bu sergi 2024 senesine ertelendi. Bu erteleme haberi sanat dünyasında çok olumsuz eleştiriler aldı. Sanatın amacının düşündürtmek, tartıştırmak ve hatta kışkırtmak olduğunu savunanlar bu gelişmeye itiraz etti. Bu kesim, toplumda değişim ve iyileşme olması için bu tür ertelemelerin yapılmaması gerektiğini dile getirdi. Sanatçının kızı Musa Mayer bu konuyu‘”2024 yılında, bu konuları konuşmak için daha mı hazır olacağız? Bu sancılı konuları tartışmaktan kaçınmak korkaklıktır. Adalet gibi sanat da beklememelidir.” şeklinde yorumluyor.

Philip Guston, kendine has soyut dışavurumcu tarzıyla, şiddetin ne kadar ilkel olduğunu göstermek için Ku Klux Klan üyelerini basit, çocukça, çizgi roman tarzında karakterler olarak resmetmiş. Kariyerini böylesine önemli bir konu için riske etmekten korkmayan sanatçının en yakın arkadaşı besteci Morton Feldman bu eserlerinden dolayı sanatçı ile bağlarını koparmış. Sanatçının sloganı “Soru sormaktan korkmamalıyız, soru soramamaktan korkmalıyız”.

Philip Guston kimdir?

Philip Guston, Amerikalı ressam (1913-1980). Önceleri New York ekolü etkisiyle soyut dışavurumcu bir tarz benimsedi. Daha sonra, 1960’larda yeni dışavurumculuğa yöneldi, karikatürümsü resimlerinde kişisel simgeler ve nesneleri konu edindi

Beğenebileceğin İçerikler

Ku Klux Klan nedir?

Amerika’da, Amerikan İç Savaşı sonrası güneyde kurulan, zenci aleyhtarı bir dernektir. Siyahilerin kazanmaya başladığı haklara, özgürlüklere ve siyah-beyaz eşitliğine karşı çıkma amacı ile 24 Aralık 1865’te ABD’nin Tennessee eyaletinde kurulmuştur. Örgüt, amaçlarına ulaşmak için şiddet eylemlerine başvurmuştur.

Initiates in suits marching together up Stone Mountain along with members of the Ku Klux Klan for the initiation ceremony.
Beğenebileceğin İçerikler