fbpx

Efsanevi Tasarımcıdan veda

2013 yılında, 86 yaşındadır ve tam 55 yıldır bu işi yapmaktadır. O seneye kadar Oscar ödülüne 5 defa aday olmuş ama kazanamamıştır. Nihayet o yıl, “Oscar Akademi Onur Ödülü”‘ne layık görülür. Onur ödülü ilk defa bir kostüm tasarımcısına verilmiş olur. Uçak korkusu nedeniyle çok istese de Amerika’ya gidemez ve ödülünü elden alamaz. Hayatını sahne ve özellikle kostüm tasarımı işine adayan bu İtalyan sanatçı, Piero Tosi, 4 gün önce, 92 yaşında vefat etti.

Piero Tosi’nin özel ve meşhur tasarımlarından örnekler?

1963 yapımı “Leopar” isimli filmdeki çok başarılı dekor ve kostümler, Tosi’nin başyapıtı olarak kabul edilir. Filmin yönetmeni Luchino Visconti’dir. Film, İtalyan birliğini sağlayan Guiseppe Garibaldi’yi anlatır. Başroldeki iki isim, Tosi’nin enfes kostümleriyle daha da çekici hale gelmiştir; Claudia Cardinale ve Alain Delon.

“Leopar” filminde, Piero Tosi’nin kostümleri içindeki Claudia Cardinale ve Alain Delon.

“Leopar” filminin asıl çarpıcı kostümleri balo sahnelerinde görülür. Tosi o kadar başarılı bir çalışma yapar ki, Oscar’a ilk defa bu film ile aday gösterilir. Piero Tosi, balo sahnesi için 300 e yakın kostüm tasarlar. Bütün bu çalışmalar İtalya’da “Tirelli Kostüm Fabrikası” tesislerinde üretilirr. Hiç şüphesiz, Leopar filminin balo sahnesi sinema tarihinin en çarpıcı bölümlerindendir ve bunu Tosi’nin tasarladığı harikulade kadın kostümlerine borçludur.

“Leopar” filminden balo sahnesi ve Piero Tosi’nin tasarladığı fevkalede kostümler.

“Venedik’te Ölüm” isimli filmde ise Silvana Mangano’nun beyaz yazlık kıyafeti (annesinin stilinden esinlenmiştir), Björn Andrésen’nin yatay çizgili kıyafeti ve Dirk Bogarde’nin çanta, eşarp ve tabi ki şapkaları çok beğenilir. 1971 yapımı bu filmin yönetmeni de Luchino Visconti’dir. Abartılı şapkalarla, gösterişli kıyafetlerle açılan film, diyalogların değil görüntülerin filmidir ve Tosi filme damga vurmuştur

Piero Tosi’nin “Venedik’te Ölüm” isimli filme damga vuran kostümlerinden örnekler.

Efsanevi yönetmen Franco Zeffirelli‘nin, 1982 yılında yaptığı “La Traviata” isimli film, meşhur operanın sinema versiyonudur. Filmin başrollerinde Placido Domingo ve Teresa Strata yer alır. Piero Tosi, bu filmdeki başarılı kostümleriyle , beşinci defa Oscar’a adaya gösterilir. Hem genç Domingo’yu hem de Tosi’nin enfes tasarımlarını alttaki video da görebilirsiniz.

Kostüm tasarımcısı nedir? Ne iş yapar?

Opera, tiyatro ve sinema gibi sahne sanatlarında kostüm tasarımı yapan kimsedir. Tasarım, sahnelenecek eserin en önemli parçalarından biridir. Türkiye’de, bazı üniversitelerde “sahne ve kostüm tasarımı” bölümlerinden mezun olanlara “tasarımcı” denir. Türkiye’de her yıl düzenlenen “Afife Jale Tiyatro Ödülleri” içinde “En İyi Tasarım” (sahne ve dekor) ödülü verilmektedir.

Kostüm neden önemlidir?

Kostüm sanatı tiyatronun kendisi kadar eskidir. Antik şehirlerde gördüğümüz tiyatrolardan başlayarak , sahne tasarımına ve kostüm tasarımına önem verilmiştir. Oyuncu sahnelenen gösterinin en önemli parçası ise, oyuncunun ayrılamaz parçası olan kostüm de bir o kadar önemlidir.Bu iki unsur birbirini tamamlar ve birinin eksikliği diğerini de olumsuz etkiler. Piero Tosi’yi kısaca anlattığımız bu yazı sonrası, katıldığınız sahne sanatları ve gösterilerdeki kostümlere daha farklı bir açıdan bakacağınızı umuyoruz.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Internet düşmanıydı, şimdi eserleri e-kitap oluyor

Read Next

Kitap Yorum; “Amerika’nın Yasak Hikayesi” Dario Fo

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir