Anasayfa » Opera Binaları bile yok ama Operalia’yı kazandı!

Opera Binaları bile yok ama Operalia’yı kazandı!

Yazar 3noktacom

Bu sene Prag’ta düzenlenen, geleceğin opera yıldızlarının seçildiği saygın opera yarışması ‘Operalia’ da ödüller sahiplerini buldu.

En iyi kadın sesi ödülünü Guatemalalı 27 yaşındaki soprano Adriana Gonzalez aldı. Guatemala’da opera sanatını icra etmek için geniş olanaklara sahip olmadıklarını vurgulayan Gonzalez “Maalesef henüz ulusal bir opera binamız yok. Bir gün o da olacak. Guatemala’da sadece üç öğretmen var diyebilirim. Ve biri de ne yazık ki iki hafta önce hayatını kaybetti. O benim öğretmenimdi, bu nedenle yarışmayı kazanmak benim için önemliydi, bu ödülü ona ithaf ediyorum” dedi. Sanatçı Gounod’un “Romeo ve Juliet” operasından,”Amour, ranime mon courage” (aşk cesaretimi alevlendiriyor) isimli aryayı seslendirdi.

https://www.youtube.com/watch?v=2pHcX5SYeEE
1.19 dan itibaren, Adriana Gonzales’e birinciliği kazandıran performansı izleyebilirsiniz.

Adriana’ya birinciliği kazandıran arya ne anlatıyor?

Adriana Gonzales’e yarışmada birinciliği getiren arya, “Romeo ve Jülyet” operasının IV. perdesinde sahnelenir. Konu herkesçe bilinir; birbirine düşman iki ailenin (Capulet-Montegu) içindeki iki genç birbirini severler. Baba Capulet, Jülyet’in başka biriyle evlenmesinde ısrar etmektedir; bunun için peder Laurent’ı, genç kızı ikna etmesi için onunla yalnız bırakır. Jülyet pederden kendisini kurtarmasını yoksa intihar edeceğini kararlılıkla söyler. Nihayet peder Laurent, Jülyet’e bir öneride bulunur: genç kız bir iksir içerek derin bir uykuya dalacak, herkes onu öldü zannedecektir. Bir gün uykuda kaldıktan sonra, uyanacak ve Romeo ile buluşacaktır. Peder iksiri verir, sahneden çıkar. Jülyet sahnede tek başına kalır.

Beğenebileceğin İçerikler

Meşhur arya başlamak üzeredir. Jülyet biraz korkmaktadır “Tanrım, neden titriyorum? Ya bu iksir fayda etmezse?” Bir anda müzik ve Jülyet’in ifadesi değişir, daha kararlıdır; “Her şeye hazırım, Romeo dışında kimseyle olmam” Yastığının altından çıkardığı hançeri göstererek “bu hançer ona olan bağlılık yeminimi koruyacak” der ve “Amour, ranime mon courage” (aşk cesaretimi alevlendiriyor ) bölümü başlar. “Aşk cesaretimi alevlendiriyor, kalbimdeki korkuyu kovuyor. (iksiri göstererek) Romeo senin için bunu içiyorum”. Bir anda tekrar korkmaya başlar, iksiri içemez; “Eğer yarın mezar odasında, o dönmeden uyanırsam? Yüce Tanrım! Ne yaparım o karanlıkta? Yüzlerce yıllık kemiklerin arasında.” Kötü düşüncelerin uzaklaşmasını ister, müzik ile birlikte olumlu hava geri gelir, tekrar “Amour, ranime mon courage” (aşk cesaretimi alevlendiriyor) bölümünü duyarız. Nihayet iksiri içer ve yere yığılır. Bu arya, aşkı için bilmediği bir iksiri içmeye ve diri diri mezara gömülmeye razı bir aşığın duygularını anlatır. Tüm bu duygular hem Gounod’un enfes müziği hem de Gonzalez’in başarılı yorumuyla (video 1.19 dan itibaren) sahnededir.

Operanın devamında, iki sevgili birbirine kavuşur ancak ikisi içinde fazla vakit kalmamıştır, birlikte ölüme giderler.

Operalia 2019 en iyi erkek sesi kim?

Operalia’da, en iyi erkek sesi ödülünü ise İspanyol tenor Xavier Anduaga kazandı. Sanatçı Donizetti’nin “Alayın Kızı” operasından, Tonio’nun meşhur aryasını seslendirdi. Üstteki videoda, 1.25 den itibaren, Anduaga’nın performansını da izleyebilirsiniz.

Beğenebileceğin İçerikler

Operalia Nedir?

İlk kez 1993’te yapılan yarışma dünyaca ünlü opera sanatçısı ve orkestra şefi Placido Domingo tarafından başlatıldı. Maestro Domingo, yarışma boyunca genç sanatçılara destek olarak onlara akıl hocalığı yapıyor. Binlerce başvuru arasından seçilen 40 kişi bir hafta süren prova ve eğitimlere katılarak jüri karşısına çıkıyor.

Placido Domingo Kimdir?

Placido Domingo, (1941) İspanyol tenor. 2019 yılı 50. sanat yılıdır. Tenorluğun yanı sıra orkestra şefliği yapar ve Washington Ulusal Operaevi’nin genel direktörüdür.

Beğenebileceğin İçerikler

Placido Domingo’nun repertuvarı, Mozart’tan Verdi’ye, Berlioz’den Puccini’ye, Wagner’den Ginastera’ya kadar geniş bir aralığı kapsar. Klasik operanın 40’ı aşkın baş tenor rolünde performansa imza atan Domingo, “opera sanatının halka yayılmasında etkili sanatçılardan biri” şeklinde tanınır. 1990 yılında İtalya’daki Dünya Kupası için hazırlanan “Three Tenors” konseriyle uluslararası üne kavuşan tenorun, İtalyan Luciano Pavarotti ve Katalan Jose Carreras ile verdiği 35 konseri kapsayan turnesinin kaydı, klasik müziğin en çok satan albümlerindendir.

“Operalia” yarışmasına Türk sanatçı katıldı mı?

“Operalia” yarışmasının 2019 finaline kalan 40 sanatçının arasında 2 Özbekistan’lı, 1 Bosna Hersek’lı sanatçı da vardı. Ancak herhangi bir Türk sanatçısı, bu 40 kişilik finalist listesinde yoktu. Operalia’yı kazanan A. Gonzales’in memleketi Guatemala’da opera binası yok. Türkiye’de ise 6 farklı şehirde (Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin, Samsun), devlet desteği (Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak) ile opera sahnelenir.

Guatemala nerede?

Beğenebileceğin İçerikler

Guatemala, Orta Amerika’da Kıstas bölgesinde bir ülkedir. Kuzeyde Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güneyde ise El Salvador’la komşudur. Nüfusu yaklaşık 17 milyondur.

Beğenebileceğin İçerikler