Anasayfa » Bozcaada’da Homeros Etkinliği

Bozcaada’da Homeros Etkinliği

Yazar 3noktacom

Homeros hayranı Haluk Şahin’in, onsekiz yıl önce başlattığı etkinliğin bu yılki konuğu şair Gökçenur Ç.. Etkinlik, Bozcaada’nın Arka Deniz mevkiindeki Salhane’de 3 Ağustos Cumartesi günü yapılacak.

Homeros etkinliği neden Bozcaada’da yapılıyor?

Etkinliği başlatan gazeteci Haluk Şahin, adaya olan sevgisinden dolayı, 18 yıl önce “Ozanın Günü ve Homeros Okuması” etkinliğini Bozcaada’da başlatır. H.Şahin, hayatının önemli kısmını Bozcaada’da geçiren bir gazetecidir. Adayı çok sevdiğini ve adanın kendisine ilham verdiğini belirten gazeteci, uzun yılardır Bozcaada’da etkinlikler düzenliyor. Hemen belirtelim Homeros’un İzmir ya da Sakız Adası’nda doğduğu rivayet edilir, Bozcaada ile pek ilişkilendirilmez.

Homeros Etkinliği nasıl başladı? Etkinlik içeriği nedir?

Beğenebileceğin İçerikler

Gazeteci Haluk Şahin ”Ozanın Günü ve Homeros Okuması Etkinliği” günü nasıl başladı sorusuna şu şekilde cevap verir; ”2001 yılında denemek amacıyla başladığımız bir etkinlikti. Troya kazılarını 1988 yılından beri yöneten Prof. Dr. Manfred Osman Korfman arkadaşım. Yılın büyük bir bölümünü kendisi ile birlikte Troya’nın karşısındaki Bozcaada’da geçiririz. Homeros ve Troya’ya ikimizin de ortak ilgi alanıdır. “Homeros okusak nasıl olur?” diye düşündük. Fikir, arkadaşım Osman’ın çok hoşuna gitti ve ilk ozanımız Cevap Çapan oldu. Böyle bir ekip kurduk ve işe başladık.”

Etkinlik, Homeros destanlarının okunması ve günümüzden bir şairin kendi eserlerini okuması şeklinde yapılıyor. Bu yıl gelecek olan şair, etkinliğin 18. ozanı oluyor. Homeros şiirleri 22 dilde okunuyor. Okuma ve şair, tek buluşmada bir araya getiriliyor.

Homeros kimdir?

Homeros, Antik Yunan’da yaşamış bir ozandır (MÖ. 8.yüzyıllar). Şairlerin babası ya da ilk şair olarak bilinir. Eski yunan edebiyatının ilk ürünleri olan “İlyada ve Odysseia” adlı destanları derleyen kişidir. İlyada, Troya (Truva) savaşını konu alır. Odessa, Troya (Truva) savaşından dönen Odyssesus’un maceralarını anlatır.

Beğenebileceğin İçerikler

Haluk Şahin kimdir?

Profesör doktor ünvanlı üniversite öğretim üyesi, gazeteci, yazar ve TV programcısıdır. Bozcaada’ya tutkusu ile tanınır. Onlarca kitabı içinde “Bozcaada” isimli bir kitabı da vardır. Bozcaada Sanat Galerisi’ni yönetir.

Gökçenur Ç. kimdir?

1971 yılında İstanbul’da doğar. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olur. İstanbul Üniversitesi’nde işletme dalında yüksek lisans yapar. Şiirleri ve çevirileri 1990 yılından beri çeşitli dergilerde yer alır.

Beğenebileceğin İçerikler

Bozcaada nerede? Bozcaada’ya ait özel bilgiler nedir?

Çanakkale’ye bağlı bir ilçe olan Bozcaada’ya, arabalı ile sadece Ezine-Geyikli’den ulaşılabiliyor. Yayalar için ise Geyikli’nin dışında, Çanakkale’den feribot ile Bozcaada’ya ulaşma imkanı da var. Üzüm bağları ve şarapları, soğuk denizi, bozulmamış koyları Bozcaada’ya ait özelliklerdir.

Beğenebileceğin İçerikler