fbpx

Kucaklaşma Heykeli

Boston şehri dünyaca ünlü Doktor Martin Luther King ve eşi Coretta Scott King anısına şehre ‘Kucaklaşma’ isimli bir heykel dikmeye karar verdi. Bu anıtla hem King çiftinin şehre verdikleri hizmetlere ve bıraktıkları mirasa teşekkür etmek hem de şehirdeki eşitsizliğin azaltılması için siyah-beyaz cemaatler arasında iletişimi açmak amaçlanıyor. Anıt, King’in 1965’de 22.000 kişi ile 5 kilometre yürüyerek konuşma yaptığı Parkman Sahnesi’ne dikilmesi planlanıyor. Anıt için ilk fikir 2017 yılında King Boston isimli ufak bir vakıf tarafından ortaya atılmış. Kenetlenen kollardan oluşan 7 metrelik anıt 126 başvuru arasından seçilmiş ve King’in 1964 yılında Nobel Barış Ödülünü aldığını öğrendiğinde eşiyle kucaklaşması fotoğrafından esinlenmiş.

Neden Boston?

Boston’da üniversite okurken tanışıp evlenen Luther çift şehri her zaman ikinci memleketleri olarak görmüşler. Şehir ABD’nin tarihi boyunca birçok insan hakları, eşitsizlik ve haksızlık gibi sosyal eylemciliğin yoğun olduğu bir yer. Aynı zamanda oldukça da kozmopolit, çok kültürlü ve birçok etnik grubun bulunduğu bir ortam. Bunlara rağmen siyah-beyaz eşitsizliği ve ayrımcılık Boston’da hala çok yaygın. King Boston vakfı yöneticisi Marie St Fleur “Bu anıt sevgiyi ön plana çıkaracak. Bu sevgi romantik değil, sert bir sevgi, sevdiğinizle diyalog kurup mücadele etme ve daha iyiyi aramaya çalışan bir sevgi”. Kucaklaşma heykel i 2022 yılında açılacak.

Martin Luther King kimdir?

Martin Luther King (1929- 1968), sadece beyazların hükmünün geçtiği Amerika’da siyah haklarının sözcüsü olmuştur. 1963 yıılında”İş ve Özgürlük için Washington’a Yürüyüş” isimli organizasyon sırasında yaptığı  “Bir Rüyam Var” (I have a dream) konuşmasıyla ünlüdür. “Bir gün, dört çocuğumun da derilerinin rengi ile değil de kişilikleri ile yargılanacağı bir ülkede yaşayacaklarına dair bir hayalim var” Bu konuşmasıyla 250 bin kişiye seslenmiştir. 1968’te Mephis’te suikast sonucu ölmüştür.

Coretta Scott King kimdir?

Coretta Scott (1927-2006) Yazar, siyah hakları savunucusudur. Martin Luther ile 1963 yılında evlenmiştir.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Meclis Baskını ve Goya

Read Next

Heykel ve Arı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir