Anasayfa » Meclis Baskını ve Goya

Meclis Baskını ve Goya

Yazar 3noktacom

Goya ‘nın bu eseri, önümüzdeki ay New York’taki Metropolitan Müzesi’nde sergilenecek. Amerikalıların onun resimlerine bakması için daha uygun bir an olamaz. İspanyol sanatçı, geçen hafta ABD Kongre Binası’nı saran kitlesel fanatizmi 200 yılı aşkın bir süre önce, mükemmel bir şekilde yakalamış görünüyor. Amerikan demokrasisinin evine saldıran Trump taraftarları, San Isidro festivalindeki çılgın gözlerle yürüyen kalabalık kadar öfkeliydi, Mayıs 1808’deki nefret sarhoşları kadar tehlikeli. keçi başlı karizmatik idolleri tarafından.

San Isidro Festivali nedir?

İspanyol ressam Francisco de Goya ‘nın 1819 yılında satın aldığı evinin duvarlarına dekorasyon amaçlı çizdiği resimlerden biri. Goya’nın bu çalışması evin zemin katında, kapı girişinin sağ tarafında yer alıyordu. San Isidro Festivali’nde, geceleyin, muhtemelen sarhoş olan bir grubun şarkı söylemesini çizdi. Eserde, sarhoşların gözlerinin beyazları belli olmaktadır ve ağızlarını geniş bir biçimde açmışlardır.

Francisco Goya Kimdir?

Francisco Goya (1746 – 1828) İspanyol ressam ve gravür sanatçısıdır. Saray ressamı olarak çalışan Goya, sadece kraliyet ailesinin ışıltılı yaşamını resmetmedi. Saraydan kurtulunca, savaşın karanlık yanlarını, kurşuna dizilen insanları, kabus hayallerini anlattı. Portreleriyle ün kazandı. 500 civarında yağlı boya tablo ve fresko, 300 kadar litograf ve yüzlerce çizim yapmıştır.

Beğenebileceğin İçerikler