Anasayfa » Manzara ve Köken

Manzara ve Köken

Yazar 3noktacom

“Çalışmamda, manzarada sanki kaybolmuş ve ilerlemeye çalışan, taş gibi görünen bir figür var. Önünde insan şeklini alan küçük bir çiçek kümesi var, ama aynı zamanda tarladaki çiçeklere benziyorlar. Bir gönderme yapmak, alan yaratmak istedim. Tıpkı kamusal alanlarda ya da marketlerde pandemi nedeniyle birbirimize mesafe koymak zorunda olduğumuz gibi.”

Kanadalı sanatçı Bea Parsons, bu yıl tamamladığı çalışmalarını “Peyak” adı altında sergiledi. Sergide Kriler, İskoçlar ve Fransızlar ile dolu dünyasını tahmin edilemeyen şekillerde anlattı.

“Kri kökenli bir annem, İskoçya kökenli bir babam var. Ten rengim çok açık. Kökenlerime indikçe, kendimi çok bölümlere ayrılmış hissedebiliyorum. Ana dilim ingilizce, yaşadığım şehir Montreal’de Fransızca öğrenmeye başladım. Krice de ise ezberlediğim ilk kelime “peyak” dı.” @bea_parsons

Kriler kim?

Kriler, büyük kısmı Kanada’da Superior gölünün kuzey ve batısında, çok az bir kısmı ise Amerika Montana’ da yaşayan Kızılderili halk. Krice konuşan yaklaşık 120.000 kişilik bir nüfus olduğu kabul ediliyor.

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler