Anasayfa » Maç Durdu Peki Bienal?

Maç Durdu Peki Bienal?

Yazar 3noktacom

Koronavirüs bahanesiyle henüz 4.dakikada durdurulan Brezilya-Arjantin maçı, Brezilya’nın imajını biraz zedeledi. Yeni başlayan Sao Paulo Bienali de durdurulabilir mi?

“Karanlık olsa da hala şarkı söylüyorum, çünkü sabah geliyor”

Brezilyalı şair Thiago De Mello’nun meşhur şiiri bu iki mısrayla biliniyor. Bu şiir bienale de ilham vermiş. De Mello 1965 yılında yazdığı bu şiirle, Brezilya’daki askeri darbenin ardından ifade, direniş ve umut fikrinin simgesi oluyor. Şarkısı yapılan şiir, tüm Brezilya da bilinir hale geliyor. De Mello 1968 yılında hapse atılıyor ve hücresinin duvarında eski bir mahkum tarafından yazılmış bu iki satırı buluyor.

Her ne kadar, bu şiirin ve bienalin koronavirüsden kurtuluş ümidiyle ilişkilendirilmesi düşünülse de gerçek öyle gözükmüyor. Kuratör Crivelli Visconti,”Brezilya’da olası suçlamalar ve düşen popülaritesi nedeniyle kültür savaşlarını körükleyen aşırı sağcı başkan Jair Bolsonaro kasvetli bir siyaset izliyor” diyor.

Beğenebileceğin İçerikler

Jaider Esbell’in yılanları, Brezilya topraklarının yerli halkını uyarmak, korumak ve bu dünyada hayatta tutmak için çalışan mitolojik kahraman.

Daiara Tukano’nun işleri, toprakları modern Brezilya, Kolombiya ve Venezuela sınırlarını kapsayan yerliler Tukanolar için kutsal olan kuşları içeriyor. Bugünlerde Tukanolar, mahkemelerden geçmekte olan bir arazi hakları yasasıyla ilgili protestolar yapıyorlar.

70.yılındaki bienal, Venedik Bienali’nden sonra dünyanın ikinci en eski sanat bienali. Ancak serginin politik doğası göz önüne alındığında, bienalin durdurulması veya saldırıya uğraması maalesef sürpriz olmayacak.

Beğenebileceğin İçerikler