Anasayfa » “Picasso ve Maya: Baba ve Kız” Kitabı Geliyor

“Picasso ve Maya: Baba ve Kız” Kitabı Geliyor

Yazar 3noktacom

Eylül ayında piyasaya çıkacak “Picasso ve Maya: Baba ve Kız” isimli kitap, ünlü sanatçı Pablo Picasso’nun kızı Maya-Ruiz Picasso ile olan ilişkisini konu alıyor. Picasso’nun Walter ile beraberliğinden olan en büyük kızı Maya şimdi 84 yaşında. Maya babasının annesi ile olan ilişkisinin Picasso’nun yaratıcılığını tetiklediğini, annesini çizmeden, heykelini yapmadan, kağıda dökmeden duramadığını, daha sonra Dora Maar ile olan ilişkisini takiben ikisini de kafasında birleştirip eserlerine yansıttığını söylüyor. ( Picasso çapkınlığı ve hayatındaki birden fazla kadınla birlikteliğiyle biliniyor. Balerin Olga Khokhlova ile evliyken kendisinden 28 yaş küçük Marie-Thérèse Walter’a görür görmez aşık olur, ondan bir kızı (Maya) olduktan hemen sonra bu sefer de sanatçı Dora Maar ile beraberliği ve daha birçok kadınla ilişkisi sanat aleminin bilinen olaylarıdır.)

Babasıyla çok sevgi dolu bir ilişkisi olan Maya, birçok defa babasının eserlerine konu olmuş. Babası bir anda durmasını söyler ve koşarak içeriden kağıt kalem getirirmiş. “İlk Kar” isimli 1938 eserinde kızının pembe patikleriyle yürüdüğünü görüp portresini çizen baba, ömrü boyunca patikleri hatıra olarak saklamış. Babasının çok iyi bir mizah anlayışı olduğunu ve ona savaş zamanında bile nohut ve bezden oyuncaklar yaptığını anlatan Maya’nın bu kitabı takıntılı, geçinilmesi çok zor ve beraber olduğu her kadını aldatan acımasız bir karakter olarak tanınan Picasso’nun hiç bilinmeyen bir tarafından bahsederek ses getirecek.

Pablo Picasso, Oyuncak Bebeği ve Atıyla Maya, 1938

“Oyuncak Bebeği ve Atıyla Maya”

Maya’yı anlatan en önemli Picasso eseri, hiç kuşkusuz “Oyuncak Bebeği ve Atıyla Maya” tablosudur. Diğer resimlerle ortak olarak Maya’nın nerede olduğu anlaşılmıyor ve oyuncaklarıyla yerde oturuyor. Kübist stille resmedilmiş yüzünde birçok açıdan bakış aynı anda görülebiliyor ve yüzünün sağ tarafı profilinden oluşuyor. Maya bu resimde, diğer tablolardan farklı olarak oyuncağıyla çok daha yakındır. Yanağına bastırdığı oyuncak, onun için ne kadar önemli olduğunu anlatır. Hatta kollarının duruşundan biraz fazla sıkıştırılmış gözüken ve kaçmak ister gibi bir hali olan bebeğin yüzünü Picasso’nun gençliğini andırdığı iddia edilir. Profesör Elizabeth Cowling’in belirttiği gibi eğer bu yüz benzerliği kasıtlıysa, Maya’nın genellikle evde olmayan baba Picasso’ya karşı hissettiği sahiplenici ve hükmedici sevgisine işaret ediyor olabilir.

Pablo Picasso, Oyuncak Bebeğiyle Maya, 1938
Pablo Picasso, Önlüklü Maya, 1938

Pablo Picasso kimdir?

Beğenebileceğin İçerikler

Picasso (1881-1973  İspanyol ressam ve heykeltıraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır.

Picasso’nun en ünlü eseri nedir?

“Guernica” isimli tablosu en ünlü eseridir. 1937 yılında, İspanya iç savaşı sırasında, Nazilerin Guernica kasabasını bombalaması ve onlarca sivilin ölmesi üzerine bu çalışmayı yapar. Sanatçının en güçlü politik ifadesi olarak kabul edilen yapıtıdır. Bu tablo savaş ve özellikle faşizm karşıtlığının simgesi, barışın sembolü olarak kabul edilir. İspanya iç savaşını anlattığı bu tablo, politikanın ve savaşın resim sanatı ile ifade edilmesinin en önemli örneklerindendir. Kaos, dehşet ve hüzün ifade edilir. Tablo, İspanya’da Madrid’de “Reina Sofia” müzesindedir.

Pablo Picasso’, “Guernica”, Reina Sofia Müzesi (AFP)

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler