Anasayfa » Picasso ve Kağıt

Picasso ve Kağıt

Yazar 3noktacom

Picasso bir sergide gördüğü Manet eserinin ardından, bir zarfın arkasına not alır “Kendime söylüyorum, sıkıntılar seni bekliyor”. Bu notu aldığı yıl 1932, üstte gördüğünüz resmi yaptığı tarih ise 1962 dir. MAnet’in eserini kendince yorumlar. Bu ve bir çok Picasso eseri, Londra Royal Academy of Arts sanat merkezinde 25 Ocak – 13 Nisan 2020 tarihlerinde gösterimde olacak. ‘Picasso ve Kağıt’ isimli bu sergi Cleveland Sanat Müzesi ve Paris Picasso müzesi ile ortak işbirliğinin ürünü.

Picasso’nun esinlendiği Manet eseri;

Manet, “Kırda Öğle Yemeği”, 208×264 cm, 1863

Manet’in “Kırda Öğle Yemeği” isimli eseri zamanında çok ses getirir ve biraz da dışlanır. Dışlanmasının en önemli sebebi iki giyinik erkeğin yanında oturup rahat bir şekilde yemek yiyen çırılçıplak kadındır. Doğal olarak 19. yüzyıl Fransa’sında bile kabul edilemeyecek bir konudur. Kadının manalı ve direkt izleyiciye bakması da ilginç bir detaydır. 2 mt lik ebatıyla bu büyük eser, şu anda Paris’teki Orsay Müzesi’nde sergilenir.

Sergide neler var?

Picasso kağıda sadece çizim yapmazdı, kağıt ile manevi bir bağı vardı diyebiliriz. Kağıdı parçaladı, yaktı, üç boyutlu hale getirdi. ‘Guernica’ eseri için çalışmasından tutun da 4.8 metrelik kolajına kadar bu ünlü sanatçının 80 senelik kariyerinde yaptığı 300’ün üzerinde eskiz ve kağıt üzerine çalışma bu sergide görülebilecek.

Kağıt onun için fikirlerini hayata geçirebildiği bir araçtı. Gazete, dekoratif duvar kağıtları, peçeteler, yakınında ne kağıt varsa kullanırdı. Baskı tekniklerini senelerce araştırdı, Japonya’dan eski gazeteleri bile toplar ve devamlı kağıtlara çizim yapardı. Devamlı icat ve yenilik peşinde olan sanatçının mektup, şiir ve Dora Maar koleksiyonundan fotoğrafları da sergide yer alıyor.

Beğenebileceğin İçerikler

Sergiden seçmeler;

Pablo Picasso, Kadın Başı, 42×26,5 cm, 1962
Pablo Picasso, Tuvalette Kadınlar, 299 x 448 cm., 1938

Pablo Picasso kimdir?

Picasso (1881-1973  İspanyol ressam ve heykeltıraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır.

Picasso’nun en ünlü eseri nedir?

Beğenebileceğin İçerikler

“Guernica” isimli tablosu en ünlü eseridir. 1937 yılında, İspanya iç savaşı sırasında, Nazilerin Guernica kasabasını bombalaması ve onlarca sivilin ölmesi üzerine bu çalışmayı yapar. Sanatçının en güçlü politik ifadesi olarak kabul edilen yapıtıdır. Bu tablo savaş ve özellikle faşizm karşıtlığının simgesi, barışın sembolü olarak kabul edilir. İspanya iç savaşını anlattığı bu tablo, politikanın ve savaşın resim sanatı ile ifade edilmesinin en önemli örneklerindendir. Kaos, dehşet ve hüzün ifade edilir. Tablo, İspanya’da Madrid’de “Reina Sofia” müzesindedir.

Pablo Picasso’, “Guernica”, Reina Sofia Müzesi (AFP)

Manet kimdir?

Édouard Manet (1832-1883), Fransız ressamdır. Ondokuzuncu yüzyılda modern hayatı konu alan resimler yapmaya başlamış ilk ressamlardandır. Manet, gerçekçilik akımından izlenimciliğe geçişte önemli bir rol oynar. İlk dönem başyapıtlarından üstte gördüğünüz “Kırda Öğle Yemeği” ve kibar bir fahişenin portresini yaptığı “Olympia” isimli eserleri kendisinden sonrakilere esin kaynağı olur.

Beğenebileceğin İçerikler