Anasayfa » “Bakış Açınızı Genişletmek için Bu Yarışmaya Katılın”

“Bakış Açınızı Genişletmek için Bu Yarışmaya Katılın”

Yazar 3noktacom

Hayal Melodileri-Operaya Yolculuk“ kitabına eserleri ile katkı veren, genç sanatçı Kezban Kırçiçek ile yaptığımız kısa söyleşi;

“Hayal Melodileri Operaya Yolculuk” kitabında dört çalışmanız var. Kitapta anlatılan “Sihirli Flüt” ve “Aşk İksiri” operalarından iki aryayı, önce anlamını bilmeden sonra anlamını bilerek resimsel bir anlatım dili ile ifade ettiniz. Bu süreçte neler hissettiniz?

Proje teklifini ilk duyduğumda oldukça heyecan verici bir fikir olduğunu düşündüm. Farklı bir alan hakkında bir şeyler öğrenmek için iyi bir fırsattı bu. Çalışmaya başlarken biraz endişeliydim, hakkında hiçbir şey bilmediğim bir müziği görsel içeriğe dönüştürmek cesur bir fikir gibi görünüyordu. Ancak defalarca dinledikçe operayı sevmeye başladığımı fark ettim ve sonucunda beni mutlu eden işler çıktı ortaya. Hayal melodileri resim yarışması bir çizer için iyi bir fırsat ve farklı bir deneyim. Bence bir sanatçı çok farklı alanlardan beslenmeli ve öğrenmeye açık olmalı. Hayal melodileri, sanatçılara müziği hissetme ve özgür ifade şansı veriyor.

Bir çok resim yarışması düzenleniyor. “Hayal Melodileri” resim yarışmasının diğerlerinden farkı nedir? Sanatçılar bu yarışmaya neden katılsınlar?

Hayal Melodileri opera aryalarından yola çıkıyor ve bu onu başlı başına özgün bir yarışma yapıyor. Opera’nın derinliğini hissedebilmek için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bakış açımızı genişletecek bir yarışma.

Beğenebileceğin İçerikler

Sanat yaşamınızı nasıl özetlersiniz? Üretim pratikleriniz nelerdir?

Kendimi bir kolajcı ve graffiti sanatçısı olarak tanımlıyorum. Farklı farklı, birbirinden bağımsız alanları bir araya getirip yeni bir şey anlatmayı seviyorum. Bir şeyler üretirken bir psikoloji kitabından ya da bir tiyatro teriminden yola çıkabilirim. Bu özgür hissetmemi sağlıyor. Tıpkı sokak duvarları üzerinde  çalışmanın hissettirdiği gibi.

Kezban Kırçiçek kimdir?

1994’te Kars’ta doğar. Çizmeye boyamaya annesinin beyaz saksılarından, tertemiz-badanalı duvarlarından başlar. 2012 yılında Anadolu Üniversitesi-Resim Öğretmenliği’ni kazanır ve o dönemde graffiti ile tanışır. 2015’ten beri graffiti yapar ve farklı alanlarda belgesellerden, kitaplardan, hayatın içinden derlediği notlarla içerikler oluşturup, resimler yapar.

Kezban Kırçiçek’in çalışmalarından örnekler;

Hayal Melodileri Resim Yarışması Nedir?

Bu resim yarışması fikri “Hayal Melodileri-Operaya Yolculuk” kitabının yazılması sırasında ortaya çıkmıştır. Kitap satışından elde edilecek gelir, resim yarışmasını kazanan öğrencilere ödül olarak verilecektir.

Beğenebileceğin İçerikler

“Hayal Melodileri” resim yarışması, opera sanatına olan ilgiyi arttırmak, sanat eğitimi alan öğrencilerin sanatsal üretimlerine destek vermek ve ülkenin sanat ve kültür hayatına çeşitlilik getirerek katkıda bulunmak amacıyla düzenlenir. Bu amaç çerçevesinde katılımcılardan, belirlenen bir operayı dinlemeleri, operanın kendisini ya da içinde geçen bir bölümü, şarkıyı veya melodiyi (anlamını bilerek ya da bilmeyerek) resimsel bir anlatım dili ile ifade etmeleri ve bu eseri oluşturma sürecinde yaşadıkları duygu ve düşünceleri özetleyen bir metin yazmaları beklenmektedir.

Bu yıl ilki düzenlenecek yarışmada konu Mozart’ın “Sihirli Flüt” operasıdır. Katılımcılardan, Mozart’ın “Sihirli Flüt” operasının kendisini ya da operada yer alan herhangi bir bölümü, şarkıyı veya melodiyi resimsel ifadeye dönüştürmesi beklenir.

Yarışmaya sadece Türkiye’deki üniversitelerin sanat eğitimi veren fakültelerinin sanat eğitimi veren bölümlerinde veya Eğitim Fakülteleri’nin Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde eğitimini sürdüren lisans öğrencileri ve tüm bu bölümlerin lisansüstü programlarında eğitim gören lisansüstü öğrenciler katılabilir.

Yarışma hakkında detaylı bilgiyi ve yarışma şartnamesini bu adreste bulabilirsiniz.

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler