Anasayfa » Yeni Bir “Utanç Sütunu”

Yeni Bir “Utanç Sütunu”

Yazar 3noktacom

Danimarkalı heykeltraş Jens Galschiot “Utanç Sütunu” eserlerine bir yenisini ekledi. Hong Kong, Meksika ve Brezilya’dan sonra Danimarka’da da bir Utanç Sütunu var. 23 Ocak’ta Danimarka parlamentosunun önünde açılışı yapılan 8 metre uzunluğundaki eser Hong Kong eylemcilerine destek vermeyi ve “asla tekrar etmemesi gereken utanç dolu bir olayı hatırlatmayı” amaçlıyor.  Eserde Tiananmen Meydanında ölenlerin bedenleri, Hong Kong eylemcilerinin gaz maskeleri, kask ve gözlükleri yer alıyor. Açılış töreninde ‘Alternatif Parti’ isimli bir Danimarka partisinden parlamento üyeleri ve Danimarka’da yaşayan Hong Konglular katıldı. Galschiot yaptığı konuşmada “Hong Kong vatandaşları ifade özgürlüklerini ve barışçı toplanma haklarını Batının desteği olmadan koruyamazlar” dedi. Alternatif Parti lideri Ulfe Elbaek “Bu harekete destek veriyoruz çünkü Hong Kong’da olanlar dünyanın birçok yerinde baskı altında olan insan haklarının hikayesini anlatıyor” diye görüşlerini ifade etti.

Hong Kong’da neler oluyor?

Hong Kong Haziran 2019’dan beri hükümet karşıtı eylemlerden dolayı karışık. Toplamda 1.200’den fazla eylem ve eylemcilerle polis arasındaki çatışmalarda 7.000’den fazla kişi tutuklandı. İade kanununa muhalefet ile başlayan eylemler zamanla yayılarak daha fazla demokrasi steğine dönüştü.

Jens Galschiot kimdir?

Beğenebileceğin İçerikler

Jens Galschiot 1954 yılında Frederikssund Danimarka’da doğar. İnşaat demirciliği yaparken kendisini geliştirir. 1973 yılında 2000 m2 devasa stüdyosunu açar. Yurtdışında en tanınmış Danimarkalı sanatçılar arasında sayılır.

Jens Galschiot eserlerinden örnekler;

Eserin ismi “Survival of the Fattest”, “Şişman olan hayatta kalır.” (2002) . 800 kiloluk Obez Adalet Tanrıçası, dünyadaki kaynakların dengesiz dağılımının bir sembolü olarak yapıldı. .
Eserin ismi “Hunger March”, “Açların Yürüyüşü.” (2001) .
“Utanç Sütunu” (2020)
“Utanç Sütunu” (2020)
Beğenebileceğin İçerikler