fbpx

AB Yönetim Sırası Vlado’nun Memleketinde

Paris’te 15 Şubat’ta açılan ve iki hafta sürecek Vlado Kristl sergisi AB’nin Hırvatistan başkanlığına geçişini kutlamayı ve Hırvatistan kültürünü tanıtmayı amaçlıyor. Hırvatistan Fransa büyükelçisi, devlet erkanı ve ünlü Fransız sinemacılarının açılış galasına katıldığı serginin adı ‘Vlado Kristl – Madeleine, Madeleine‘. Sanatçıyı anmak için üç etkinlik yapılıyor. Paris’te yaşayan kızı Madeleine’in adını taşıyan bu etkinliklerden ilki 14-29 Şubat arası yapılacak resim sergisi. Sergide 60 dan fazla Kristl eseri sergileniyor. İkinci etkinlik 20 Şubat tarihindeki sanatçının şiirlerinin okunma etkinliği. Sonuncusunda ise sinema ve çizgi filmlerinin gösterilmesi.

Vlado Kristil kimdir?

Vlado Kristl (1923-2004) bir Hırvat ressam, şair ve sinemacıdır. Özelikle animasyon ve kısa filmleri ile tanınmıştır. 20. yüzyılın en ünlü sanat simalarından biri olan Kristl 2. Dünya Savaşı sonrası sanatında izini bırakmış. En fazla bilinen ödüllü çalışması “Don Kişot” animasyonu;

Vlado Kristil eserlerinden örnekler

Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığı

1 Ocak 2019’da Romanya ile başlayan yeni üçlü Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını (trios), 1 Ocak 2020 tarihinde Hırvatistan devralmıştır.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Yeni Bir “Utanç Sütunu”

Read Next

Danimarka’nın Ressamı “Ring”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir