fbpx

İstanbul Açık Hava Tiyatrosu’nda konserler başlıyor.

Yaz aylarında daha çok hatırlanan, emektar sanat mekanı İstanbul Açık Hava Tiyatrosu, yine meşhur sanatçılarla sanatseverleri buluşturuyor. Bugün, Candan Erçetin konseri ile başlayacak gösteriler 17 Eylül’de “Güldür güldür show” ile tamamlanacak. bilet ve detay

İstanbul Açık Hava Tiyatrosu ne zaman yapıldı?

1947 yılında inşaatı tamamlandı. Muhsin Ertuğrul’un sahneye koyduğu “Kral Oidipus” oyunu ile açıldı. Oturma kapasitesi 3975 (üçbindokuzyüzyetmişbeş).

İstanbul Açık Hava Tiyatrosu nerededir?

  Harbiye ile Dolmabahçe arasındaki sahada, eski adıyla “İnönü Stadı” bugünkü adıyla “Vodafone Arena”nın üst tarafında “Lütfi Kırdar Kongre Sarayı”‘nın yanındadır.

İstanbul Açık Hava Tiyatrosu ile ilgili 1947 tarihli Cumhuriyet gazetesi haberi;

“Elektrik tesisatının ikmali, halkın oturacağı yerlerin ahşap kısımlarının boyanması, sahnenin arka kısmındaki büyük demir kapının takılması gibi işlerle uğraşılmaktadır. Avrupa ve Amerika’daki emsaline nazaran küçük, fakat 4000 kişi alacağı için bizim bugüne kadar gördüğümüz açık, kapalı tiyatro binalarımıza göre büyük olan İstanbul Açık Hava Tiyatrosu hakikaten pek güzel olmaktadır. Yukarıda inşaatının henüz tamamlanmadığını söylediğimiz tali aksam, tiyatro faaliyete geçtikten sonra yavaş yavaş yapılacaktır. Şehir Tiyatrosu on beş, yirmi güne kadar burada temsiller vermeye başlayacaktır.” Cumhuriyet 31 Temmuz 1947

Açık Hava Tiyatrosunun bugünkü ismi nedir?

Bugünkü ismi Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’dur.

Cemil Topuzlu kimdir?

Doktor ve İstanbul eski belediye başkanıdır. Türkiye’ye modern cerrahi alet ve uygulamalarını getirir. Belediye başkanlığında, İstanbul’da birçok yeri ağaçlandırır. Sanata ve sanatçıya daima destek verir. Cemil Topuzlu, 25 Ocak 1958 tarihinde İstanbul’da 92 yaşında vefat eder. Vefat ettiği sene, ismi Harbiye Açık Hava Tiyatrosu‘na verilir.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Küçük İskender’e Veda

Read Next

“Uygun Adım Marş!” Sergisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir