Anasayfa » Yoo Youngkuk

Yoo Youngkuk

Yazar 3noktacom

Genç sanatçı adayları veya zorlu bir dönemden geçen herhangi bir sanatçı, Yoo’ nun olağanüstü yaşamından ilham ya da teselli alabilir.

Güney Koreli sanatçı Yoo Youngkuk (1916-2002) Kore soyut sanatının ve genel olarak Kore modern sanatının öncüsüdür. 1930’larda Japonya Tokyo’da sanat okulunda öğrenci oldu. 1943 yılında Japonya’dan ülkesine geri döndü. Savaş dolu yılların sonunda ülkesi Güney Kore özgürlüğüne kavuştu. Bu zor günlerde balıkçılık yaparak ve içki satarak hayatta kaldı, sanat yapamadı. Nihayet 1955 yılında (40 yaşında) sanata döndü ve Kore modern sanatını ortaya çıkaran isim oldu. 2002 yılında öldüğünde, arkasında 400 den fazla eser bıraktı.

Eserlerine baktığınızda, Yoo’nun neredeyse bir asır önce doğduğuna inanmak zor gelebilir. Soyut çalışmalarında noktalar, çizgiler, düzlemler, formlar ve renkler öne çıkar. Çoğu zaman birbirleriyle gerilim veya rekabet içinde olan bu unsurlar, Yoo’nun eserlerinde enerjilerini belirli bir denge duygusunu korur. Eserleri memleketinin göllerini, engebeli dağlarını, ormanlarını, açık vadilerini ve kızıl güneşini anımsatsa da, doğanın bu yönlerini gerçekçi bir şekilde tasvir etme girişiminde bulunmaz. Soyut estetiğin gücünü kullanarak, izleyiciyi doğanın özüne yaklaşmaya teşvik eder.

1957, “Dağ”, 100×81 cm
1979, “Dağ ve Göl”, 53*65 cm
1938,R3,

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler