fbpx

Osman Hamdi Bey Sabancı Müzesi’nde

osman hamdi_sabancı müzesi

Osman Hamdi Bey kimdir?

Osman Hamdi Bey (1842-1910), bugünkü Mimar Sinan Üniversitesi kurucusudur. Arkeolojiyi Türkiye’de başlatan kişidir ve ilk Türk müzesi “İstanbul Arkeoloiji Müzesi”‘nin kurucusudur. Kadıköy’ün ilk belediye başkanıdır. Ressamdır. Türkiye tarihinin en pahalı resim tabloları “İstanbul Hanımefendisi” ve “Kaplumbağa Terbiyecisini yapmıştır. Gebze Eskihisar’da, Eskihisar – Yalova Topçular arabalı vapur iskelesine yürüme mesafesindeki evi restore edilip, Osman Hamdi Bey Müzesi olarak hizmete sunulmuştur.

Sabancı müzesinde Osman Hamdi Bey ile ilgili ne var?

Sakıp Sabancı müzesindeki “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” sergisiyle, birçok başarılı işler yapmış Osman Hamdi’nin resim sanatı için verdiği emeklere detaylı bakma şansı buluyoruz. İki yılda tamamlanan “Osman Hamdi Bey Tablolarının Bilimsel Analizleri ve Konservasyonu” projesinin sonuçlarına dayanan bu sergiyle, sanatçının boya uygulama tekniklerini, kullandığı malzemeleri ve eserlerin geçirdiği restorasyon çalışmalarını sanatseverlere aktarılıyor. Sergi boyunca konservasyon ve bilimsel analiz çalışmalarının aşamaları adım adım yansıtılıyor ve böylece Osman Hamdi Bey’in eserlerinde çıplak gözle görünenlerin ötesindeki ayrıntıların, onun sanatını değerlendirmede nasıl bir açılım sağlayabileceği konusunda ipuçları sunuluyor.

Müzedeki sergi ne zaman bitiyor?

Zor bir soru. 5 Haziran’da başlayan sergi her an bitirilebilir ya da sürekli sergi olarak devamlı müze de kalabilir. Net bir bilgi yok.

Sakıp Sabancı Müzesi’ne nasıl gidilir?

Müze adresi; Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan, Sarıyer / İstanbul web sitesi

sabancı müzesi osman hamdi sergisi
Vinkmag ad

admin

Read Previous

David Lang ve Yeni Operası

Read Next

Osman Hamdi ve “ Kaplumbağa Terbiyecisi”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir