fbpx

Moskova Bolsoy Rigoletto operası (Nisan 2015)

Ilginç ve unutulmaz, o gecenin 2 kelime ile özeti. Aslında böyle olacağını bilet üstünde yazan +16 (16 yaşından küçükler giremez) ibaresinden anlamalıydım. 1 Nisan 2015 gecesi Moskova da hava serin hatta soğuk sayılabilir. Bolşoy kapalı oldugu için küçük sahnede ( küçük derken, bizim Kadıköy- Süreyya sahnemizin 3 katı büyük) Verdi nin Rigoletto operası sahneleniyor.

Uvertür ile birlikte Rigoletto sahneye geldi, altında bir insan olduğu hissi uyandıran kapalı örtü ile birlikte. Hüzünlü üvertür, az sonra başlayacak neşeli partiye nasıl bağlanacak derken, örtünün altından çıplak şişme kadını çıkarttı ve Rigoletto kahkahalarıyla partiyi başlattı. Ama ne parti. Hareketli , neşeli ve üstsüz bayanların yarı cıplak sahnede dans ettiği bu parti o kadar heyacan verici ve gerçekçiydi ki, her an seyircilerden sahneye katılan olabilirdi.

.

Monterone nin kızının çırılçıplak sahneye gelmesi dikkat çekiciydi.  Caro nome il mio cor… yıldızların içinde melek gibi yukarı süzüldü, 6 mt lik yükseklikte havalarda dolaştı. Ve Rigoletto nun Gilda sının kaçırıldıgı merdiven sahnesi, çoğu zaman eğrelti gibi duran bu sahneyi çok iyi sundular.

La donna e mobile performansı seyirciyi mutlu etti. Final sahnesi ise yine akılda kalacak şekilde düzelenmişti. Rigoletto kızı için yas tutarken, iyi yürekli Gilda kırmızılar içinde göklere dogru çıplak ve huzurlu şekilde yükseliyordu.

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

MET Metropolitan Opera ( Mayıs 2014)

Read Next

Ayaktakımı Arasında, Maksim Gorki, Şehir Tiyatroları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir