Anasayfa » Aydın Pide Restaurant İvrindi,Balıkesir

Aydın Pide Restaurant İvrindi,Balıkesir

Yazar 3noktacom

Balıkesir – Edremit- Ayvalık yolunu kullananlar, Balıkesir’den ayrıldıktan 35 km sonra Ivrindi’ye gelmiş olurlar. Ivrindi şehir merkezi, bu yoldan 2 km içeridedir. Ana yollar üstündeki alış veriş merkezleri (outlet center), benzinlik ve benzeri hızlı yemek yeme merkezleri yerine, kasaba ve köylere girerek yeni yerler görmek yeni lezzetler tadmak ve biraz da sohbet etmek isteyenler için bir önerim var.

Ivrindi 6400 nüfusuyla şirin bir ilçe.Yol sizi direkt şehir meydanına getiriyor. Meydana yakın bir ara sokakta “Aydın Pide Restaurant” ı bulacaksınız. Akşam gelenler restaurantı daha kolay bulabilirler çünkü ilçenin heryerinde karşınıza çıkan renkli ve yanar döner tabelalardan birkaçı bu restaurantı işaret ediyor.

Iki katlı restaurantın giriş katı pidelerin pişirildiği fırın ve zeytinyağlı yemeklerin yer aldığı bölüm. Ayrıca burada birçok masada var. Ikınci kat ise aile salonu. Bu kat daha düzenli ve temiz.

Beğenebileceğin İçerikler

Salatayı kesinlikle deneyin (normalde hemen getiriliyor ama olurda unuturlarsa isteyin). Salata çok taze ve yörenin güzel zeytinyagıyla birlikte çok lezzetli. Çorba ne sıcak ne soguk tam kıvamında servis edildi. Pide fırını hiç durmadan çalışıyor, sanki tüm İvrindi pide dışında birşey yemiyor gibi geldi. Pideler çok ince özel bir hamurla yapılıyor ve kesinlikle denenmeli. Restaurantta zeytinyaglı (fasulye, dolma vb.)seçenekleri de var ama denemedim.

Dönüşte, bir cami avlusunda tek başına oturan 82 yaşındaki dedeyle sohbet ettim. Ivrindi ismi rumca “Avrandi” (Pınarlık) kelimesinden geliyor ve pınarlıkla kastedilenin “zeytin agacına benzer agaclık alan” oldugunu ifade etti.Tahmin ettiğim gibi ilçede önemli Çerkez nüfus var (dedenin kendisi de Çerkez çıktı) Rum nüfusun mübadele sonucu buraları terk ettiği ve bu dönemde özellikle Pomakların Ivrindi’ye geldiğinden bahsetti.(Pomaklar: Çok basit olarak Bulgaristan ve çevresinde yaşayan,Bulgarca konusan müslümanlar)

Fiyatlar : Çorba 1,75 TL, Kuşbaşılı pide 3,5 TL , Lahmacun 1,75 TL
Adres: Sakarya Mh. Edremit Cd. Hasan Efendi Sk. No:5 Ivrindi
Tel: 0 266 456 17 94 , 0 532 626 59 64

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler