fbpx

Selanik’te Sonbahar, Tuna Kiremitçi, Kitap-Yorum

Tuna Kiremitçi Selanik'te Sonbahar

Kitabın isminde geçen “Selanik” kelimesi, Tuna Kiremitçi’nin bir tek kitabını bile okumamış olmamdan kaynaklanan merakla birleşince, raflara yeni gelmiş bu kitabı almama yetti. Selanik şehri ile pek ilgisi yok bu kitabın. Tüm olaylar Istanbul Büyükada’da geçiyor. Biraz zorlama olsa da en azından bir kurgusu var ve sıkılmadan okunabilecek bir kitap olmuş.

Kitapta iki anlatıcı var; bir erkek, bir kadın. Atilla, hayata küsmüş bir pop starı, Ada ya sığınmış. Latife eşini ve oğlunu kaybetmiş, oğlu için çok değerli Atilla’yı bulmak için adaya gidiyor.

Bu iki kahraman da mutsuz bir ruh halinde ve ölülerle konusuyorlar. Latife ölü babasıyla, Atilla ise ünlü sanatçıların (Elvis vb.) kılıgına giren “ölüm” ile konusuyor. Yani ölüm aslında, kitapta daha fazla öne çıkan ve Kiremitçi’nin kitap boyunca yarattığı kasvetli ortamın baş aktörü.

Kitabın girişinde, eserin ilham kaynağının Istanbul Bienali’nde yayımlanan bir metin olduğunu anlıyoruz. Osmanlı Meclisi’nde bir vekil, kimsenin hatırlamadığı Selanikli bir paşadan ve fikirlerinden bahsediyor. Ve bu ilhamın neticesinde, ilginç bir kurgu ortaya çıkıyor; Cumhuriyet yok ve günümüz Türkiye’sinde padişahlık devam ediyor.

Bu kurgu fevkalede parlak bir fikir olarak ortaya çıksa da, ne yazık ki çok zorlama bir şekilde kahramanlarımızın hayatına sokuluyor;  Atilla sürekli zamanın azaldığını ve Paşa’nın mektuplarını okuyup bitirmesi gerektiğini söylüyor Latife’ye (1).

Kitabı kısaca yorumlamam gerekirse; konu;ilginç, final: yaratıcı, genel kurgusu: çok zorlama. Sıkılmadan okunabilir.

Kitap 286 sayfa, 16 TL.

1) Kiremitçi, Tuna, Selanik’te Sonbahar, Doğan Yayınları, Istanbul, Mayıs 2011, syf.240

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

27 Mayıs

Read Next

Istanbul daki Bizans Sarayları sergisi, Arkeoloji Müzesi

5 Comments

  • Kitap ben de tam bir hayal kırıklığı yarattı.Tuna Kiremitçi’nin okuduğum ilk kitabı olması yönünde heyecan içinde okumaya başladığım kitap her sayfasında beni kendinden soğuttu.Hayalgücü olağan üstü birbirinden uzak karakterlerden oluşuyor.Tavsiye edmeyeceğim bir esedir.

  • Arkadaşlar,hayatımda okuduğum ve yarım bıraktığım kitaplardan bir tanesiydi.Zamanınıza ve paranıza yazık etmeyin saçmasapan bir şey…

  • Kitap büsbütün bir memnuniyetsizlik yarattı bende. Sadece, kitabı yarım bırakmamak prensibi ile okudum ve artık son sayfalara doğru nefesimin daraldığını hissettim. Harcadığım zaman için üzüldüm açıkçası. Asla bir niteliği yok.

  • kitabın hiçbir sürükleyiciliği yok,sıkıcı ve anlamsız.sadece yarım bırakmamak için okumaya devam edicem

  • İskender çalıntı dedikodusuyla allak bullak Selanikte bir sonbahar vasatın altı Evet bir okur olarak her ikisini de okudum aynen katılıyorum yorumlara. asıl mesele herkesin merak konusu PEKİ BU ROMANLARIN ÇOK SATANLARDA İŞİ NE…medya gücü ve reklam… reklam… reklam…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir