Anasayfa » Minsk ve Belarus

Minsk ve Belarus

Yazar 3noktacom

Minsk havalimanına iner inmez sağlı sollu sizi bekleyen zorunlu sağlık sigortası standlarından birine ugramalısınız. (mümkünse Türkiye den vizenizi alırken bu işi bitirin). En önemliside yanınızda “kalacağınız gün X 1 Dolar” kadar bozuk dolar bulundurun, aksi halde uzun bir süre beklemek zorunda olabilirsiniz zira Belaruslular sigorta standlarında bozuk para bulundurma gereği duymuyor.

Belarus’da olası sağlık sorunlarında ambulans ve doktor evinize kadar gelip sizi muayene edip, gerekli görürse hastaneye götürmekle görevli. Tüm bu sağlık hizmetleri ve hastaneler tamamı ile ücretsiz. Daha ülkeye adım atar atmaz yaptırılan sigorta bu hizmetlerden ücretsiz faydalanmayı kapsıyor.

Bu aşamayı geçtikten sonra ikinci aşamada ise tüm Rus bloğu ülkelerde gördüğümüz “göçmen kagıdı/migration card” doldurulmalı. Bu kagıdı, orada bulunan bankolardan alıp pasaport kuyrugunda beklerken doldurmanızı tavsiye ederim çünkü uzun bir bekleyiş olacak. Bu belgeyi tüm seyahatiniz boyunca saklamanız, kaldığınız otele veya kiraladığınız daireye onaylatmanız gerekmektedir. Kaybetmeniz veya kayıtın unutulması ciddi problem çıkartabilir. Pasaport kontrol kuyruklarından ise en soldaki veya en sağdakini tercih etmeniz de fayda var.

Beğenebileceğin İçerikler

Minsk havalimanı şehirden yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Şehir merkezine kadar taksi tutarı min. 40 dolardır tabi kesin sonuç yapacağınız pazarlığa bağlı olarak değişebilir. 2. Dünya savaşı gazilerinin ve o günleri yaşayan insanların 2. dünya savaşında yaşanan hava saldırlarını tekrar hatırlamamaları için havalimanı şehirden bu kadar uzağa yapılmıştır.

Minsk 2. dünya savaşında yerler bir olmuştur. Alman orduları savaşın başlamasından kısa bir süre sonra (12 gün içinde) Minsk’e ulaşmış ve Almanları bu kadar çabuk beklemeyen Ruslar gafil avlanmıştır. Minsk tam 3 yıl alman işgali altında kalmıştır.

Şehire girdiğinizde geniş ve bakımlı yollar, şık çevre düzenlemeleri ve yemyeşil dogasıyla çok huzur veren bir şehire geldiğinizi hissedeceksiniz. Ikinci dünya savaşında tamamıyle yıkıma ugrayan bu şehir baştan inşa edilmiş, geniş bulvarlar ve güzel parklar ile donatılmıştır.

Minsk genel

Beğenebileceğin İçerikler

Her Rus şehrinde oldugu gibi sirk, hayvanat bahçesi ve opera binası hemen dikkati çeker. Belarus buz hokeyinde çok iddiali bir ülke ve bunda özellikle devlet başkanının (10 yıldır iktidarda) bu sporu çok sevmesi de etkili olmuş. Tüm şehirlerde bir buz hokey salonu var, Minsk’e ise 3. buz hokeyi salonu inşa ediliyor. 2014 yılındaki dünya buz hokeyi şampiyonası Belarus da düzenlenecek.

Minsk opera binası

Belarus’un toplam nüfusu 10 milyon civarında ve bunun 2 milyonluk kısmı başkent Minsk de yaşıyor. Diğer şehirlerde tıpkı Minsk gibi baştan inşa edildiğinden çok düzenli ve temizler. Ülke çok verimli topraklar üstüne kurulmuş, hiç dağ yok ve binlerce göl ve ırmak var.

Şehirde birçok iyi restaurant var. Bunlardan biri de Azeri restaurant; Berba, Kropotkina cd. no:51, tel: 8 017 334 69 95.

Beğenebileceğin İçerikler

Bu ülkede geçirdiğim her dakika bana 2. dünya savaşının kötü zamanlarını hatırlattı. Umarım bir daha bu tür savaşlar tekrarlanmaz. 2. dünya savaşının tüm ayrıntılarıyla sergilendiği müze görülmeye değer ( www.warmuseum.by) Belarus un ormanlarla kaplı bir ülke olması Alman ordusuna karşı mücadele etmiş partizanların işini çok kolaylaştırmış. Altta, müzeden çekilmiş fotograflarda partizanlara yapılan uygulamaları görebilirsiniz. Ne yazık ki Minsk ve diğer şehirlerde 2. dünya savaşı boyunca bu tür görüntülere çok sık rastlanmıştır. Belarus da savaş öncesi 5 milyon olan nüfus savaş sonrası 1 milyon civarlarına düşmüştür.
Minsk Partizanlar_1

Minsk Partizanlar_2