Anasayfa » Sinema salonlarından, Sherlock Holmes

Sinema salonlarından, Sherlock Holmes

Yazar 3noktacom

Filmi izlerken, II. Abdülhamit ‘in polisiye tutkunu bir padişah oldugunu, birçok romanı ve hikayeyi özellikle dilimize çevirttiğini hatırladım. Her gece yatmadan önce muhakkak bir polisiye romanı okuturdu. Acaba bu filmi izleyebilseydi ne düşünürdü?

Conan Doyle isimli Ingiliz yazar tarafından yaratılmış bir dedektif Sherlock Holmes. Bu dedektif 1887 yılında yayımlanan ilk roman “Kızıl Soruşturma” ile doğuyor. Shelock Holmes kimya ve anatomi bilgisi üst düzeyde olan müthiş bir gözlemci. Film boyunca bunu hissedeceksiniz. Size tavsiyem gözünüzü fazla ekrandan ayırmayın, zira ufak ama önemli ayrıntılar var, bir anda kendinizi filmden kopmuş bulabilirsiniz. Yaklaşık 2 saat sürmesi nedeniyle biraz konsantrasyonda zorluk çekilebilir. Genel olarak hoşça vakit geçirten ve en önemlisi insanlara “gözlem ve düşünme” konularında mesaj veren bir film.

Scherlok Holmes’un yaratıldığı dönem, Ingiltere’de sanayinin geliştiği, Osmanlı imparatorlugunda ise II. Abdülhamid in iktidarının belkide en sakin yılları. Filmde eski Londra’nın etkileyici havasını ve Tower Bridge- Kule Köprüsü’nü bol bol göreceksiniz.Sanayinin gelişmesi nedeniyle zorunluluktan yapılan bu köprü, 8 yılda tamamlanıyor ve 1894 de kullanıma açılıyor. Bugun belirli bir ücret karşılığı bu köprü gezilebiliyor.

Beğenebileceğin İçerikler

Link: Kule köprüsü – www.towerbridge.org.uk

Filmde, Karadeniz bölgesinden elde edilen bir çiçekten de söz ediliyor ve bölge olarak “Türkiye” deniliyor. Oysa, zaman ve mekan olarak eski Londra’nın detaylarına önem veren senaristler o dönemde “Türkiye” nin olmadıgını, o bölgeye “Osmanlı” denilmesi gerektiğini atlıyorlar. Bu çiçek ile ilgili biraz araştırma yapmaya çalıştım ve tahminlerime göre ismi geçen bitki “Mor çiçekli ormangülü” denilen bir çiçek olabilir. Bu çiçek Karadeniz’in dik yamaçlarında ve ormansız yerlerde toprak kaymasını engelliyor.

Filmin son sahnesinin, Sherlock Holmes’in devam filminin çekileceği şekilde bir mesajla kapatıldıgını söylemeliyim. Insanların bu filme vereceği tepkiler, devam filminin yapısını ne kadar etkileyecek hep birlikte göreceğiz.

Beğenebileceğin İçerikler