Anasayfa » Uluabat Kuş Cenneti ve Mustafa Bilgiç

Uluabat Kuş Cenneti ve Mustafa Bilgiç

Yazar 3noktacom

Bursa’dan çıkıp Balıkesir-İzmir yönüne devam ederken, solunuzda göreceğiniz Uluabat gölünün bitimine yakın (55.km) “Uluabat kuş cenneti” tabelasını göreceksiniz. Bu tabelayı takip ederseniz, kısa süre içinde kendinizi kuşlarla dolu sıcak bir ortamda bulacak ve belki de en önemlisi hayranlık duyacağınıza emin oldugum doğa gönüllüsü bir insan ile tanışacaksınız.

Uluabat gölünün sazlıklardan oluşan bu kısmı, göç yollarında binlerce kilometre yol almış kuşların Manyas gölünden önce ugradığı, dinlendiği ve yumurtladığı bir bölge. Bu nedenle birçok kuş avcısının da iştahını kabartan bir yer.

Tam 36 yıl önce, Mustafa Bilgiç isminde bir dogasever ortaya çıkıyor. Elektrik ustası, bobinaj ve makina konusunda dogustan yetenekli. Aslen Kütahyalı (bahçedeki çiçeklerin Kütahya vazosuna benzer kesimi çok güzel) ama Karacabey’deki bu kuş cennetini yaratıyor ve burada yaşamaya başlıyor. Bahçe düzenlemesi, bitkilerin bakımı, kuşların beslenmesi, avcılarla (ciddi yaralanmalar yaşayarak) mücadele etmek. Tüm bunları eşiyle birlikte hiç bir kimseden destek almadan yapıyor.

Beğenebileceğin İçerikler

Mustafa Bilgiç ile sohbet ettikçe ve yaptıklarını, doga sevgisini ve azmini takdir etmemek mümkün değil. Bu ziyaretimde sohbete doyamadım. Kuşları ve çevreyi incelemeyi bir sonraki ziyaretime bıraktım. Sizinde yolunuz Bursa-Izmir yoluna düşerse, tek beklentileri biraz ilgi olan bu insanlara 15 dakikanızı ayırın. Pişman olmayacaksınız ve daha güzeli onları mutlu edeceksiniz.

Not: Giriş 3 TL

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler