fbpx

Uluabat Kuş Cenneti ve Mustafa Bilgiç

Bursa’dan çıkıp Balıkesir-İzmir yönüne devam ederken, solunuzda göreceğiniz Uluabat gölünün bitimine yakın (55.km) “Uluabat kuş cenneti” tabelasını göreceksiniz. Bu tabelayı takip ederseniz, kısa süre içinde kendinizi kuşlarla dolu sıcak bir ortamda bulacak ve belki de en önemlisi hayranlık duyacağınıza emin oldugum doğa gönüllüsü bir insan ile tanışacaksınız.

Uluabat gölünün sazlıklardan oluşan bu kısmı, göç yollarında binlerce kilometre yol almış kuşların Manyas gölünden önce ugradığı, dinlendiği ve yumurtladığı bir bölge. Bu nedenle birçok kuş avcısının da iştahını kabartan bir yer.

Tam 36 yıl önce, Mustafa Bilgiç isminde bir dogasever ortaya çıkıyor. Elektrik ustası, bobinaj ve makina konusunda dogustan yetenekli. Aslen Kütahyalı (bahçedeki çiçeklerin Kütahya vazosuna benzer kesimi çok güzel) ama Karacabey’deki bu kuş cennetini yaratıyor ve burada yaşamaya başlıyor. Bahçe düzenlemesi, bitkilerin bakımı, kuşların beslenmesi, avcılarla (ciddi yaralanmalar yaşayarak) mücadele etmek. Tüm bunları eşiyle birlikte hiç bir kimseden destek almadan yapıyor.

Mustafa Bilgiç ile sohbet ettikçe ve yaptıklarını, doga sevgisini ve azmini takdir etmemek mümkün değil. Bu ziyaretimde sohbete doyamadım. Kuşları ve çevreyi incelemeyi bir sonraki ziyaretime bıraktım. Sizinde yolunuz Bursa-Izmir yoluna düşerse, tek beklentileri biraz ilgi olan bu insanlara 15 dakikanızı ayırın. Pişman olmayacaksınız ve daha güzeli onları mutlu edeceksiniz.

Not: Giriş 3 TL

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Istanbul 2010-Avrupa Kültür Başkenti

Read Next

Sinema salonlarından, Sherlock Holmes

7 Comments

  • 3 gün önce tatil dönüşü mola vermek için tesadüfen uluabat kuş cennetine gittik..Ortamın sıcaklığı ve tavus kuşlarının güzelliği bizi çok etkiledi..Mustafa beyi tanıyınca bu güzelliğin yaratılmasında nasıl bedeller ödemiş olduğunu öğrenmek beni çok duygulndırdı..Böylesine bir çabaya destek olunması gerektiğini düşünüyorum..Konuşma esnasında kuş cennetini satmaya karar verdiğini öğrenmek de çok üzülmemize sebep oldu..Doğa dostu bu insanın bunca emek verdiği bir güzelliği satmaya karar vermesinin arkasında mutlaka yaşadığı zorluklar olduğunu düşünüyorum..Bu dünyayı terketmeden önce Dünya için birşeyler yapmak isteyen insanları destek olmaya davet ediyorum.

  • orada salıncaklar beni çok eğlendirdi ve oradaki tavus kuşların sesleri beni çok etkiledi.

  • BEN MELİH BİLGİÇİN ESKİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ LEYLA YEŞİLKAYA.BU GÜZELİM KUŞ CENNETİNDE BENİ MİSAFİR ETTİLER.ÇOK GÜZEL BİR YER. ÇOK İYİ İNSANLAR HERKESİN GÖRMESİ GEREKİR.

  • Merhaba ben burada yaşamak beni çok seviçlendiriyor ama burada köpek fare yılan beni orda yaşamak tan çok korkutuyor

  • Merhaba ben Betül Bilgiç in eski kulüp öğretmeni Hamit Arı.Bu güzelim cap canlı kuşların sesleriyle ve mis kokan uluabat kuş cennetlerin de misafir ettiler. Burası çok güzel yer.Herkesin gitmesi ve görmesi gereken yer.

  • MERHABA BEN EMRE BİLGİÇİN ESKİ SINIF ARKADAŞI ENES ARI BİZ BURAYA BABAM VE ANNEM İLE GİTTİK ORASI ÇOK GÜZEL BİR YER AYRICA BENİM BABAM EMRENİN KARDEŞİ NİN ESKİ KÜLÜP ÖĞRETMENİVE BETÜLÜN BABASI YANİ AHMET ABİ BENİM BABAM İLE TANIŞIYORLAR EMRENİN VE BETÜLÜN ANNESİ VE AHMET ABİNİN İSE KARISI RAHMİYE ABLA RAHMİYE ABLA ANNEMLE TAŞIŞIYOR.BURADA ÇOK İYİ İNSANLAR VAR HERKESİN GİTMESİ GEZMESİ GÖRMESİ GEREKİR. AYRI ZAMANDA ORADA ARAŞTIRMA YAPMASI GEREKİR.

  • Merhaba ben mustafa bilgicin kayincosunun bacanaginin abisinin asker arkadasiyim. Gidin görün güzel yer.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir