Anasayfa » I.Istanbul Opera Festivali organizasyon başarısızlığı

I.Istanbul Opera Festivali organizasyon başarısızlığı

Yazar 3noktacom

Bu gece Istanbul’da keyifli bir opera gecesi yaşamayı umuyordum. “Sevil Berberi” operası uzun zamandan sonra tekrar Istanbul’da hem de Cemil Topuzlu açık hava tiyatrosunda sahnelenecekti. Ama gün içinde devlet metoroloji işlerinin uyarıları bu gecenin pek de operaya (özellikle açık alanda) uygun olmadıgını haber veriyordu;
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, İstanbul’da gece 23.00’ten itibaren 24 saatte metrekareye 160 kilogramın üzerinde yağış düşmesinin beklendiğini belirterek, ”Yağışların ilk 6 saatlik dilimi daha da önemli. Bu dilimde metrekareye 100 kilogram yağış düşecek” dedi.

Bu haberi gün içinde okuyup, bilet satışını yapan “biletix” firmasını birkaç sefer arayıp sormamıza ragmen neticede operanın zamanında başlanacağı ve herhangi bir iptal olmadıgı söyleniyordu.

21:00 da tiyatroya geldiğimizde hava çok kapalıydı ama opera severlerin hazırlıklı oldugu belliydi. Herkes şemsiye ve yagmurluklarını alıp gelmişti. Unutanlar için bu ürünlerin satışını yapan ekiplerde tiyatroda hazır kıtaydı. Şef Mazzola sahneye yaklaşık 5 dakika gecikmeyle geldi ve meşhur üvertür başladı. Üvertürle birlikte yagmur da çiselemeye başladı. Fiorello (Kont’un yardımcısı) sahnede gözüktüğünde operanın ilk repliği ağzından döküldü “Piano,pianissimo…” (yavaş,çok yavaş). Sanki yagmurdan rica ediyor gibiydi ama yagmur o kadar şiddetliydiki ne kadar hazırlıklı gelinsede meterolojinin belirttigi gibi pek dışarda durmak mantıklı değildi.

Beğenebileceğin İçerikler

Operaya ara verildi ve bizde çıktık. Aradan sonra tekrar devam edilip edilmedigini bilemiyorum. Devlet opera ve balesi kurumunun bunları öngörüp performası iptal etmemesi ve herkesin sırılsıklam olmasına neden olmalarını anlamak mümkün değil. Umarım kimseler hasta olmaz. Bu geceki Sevil Berberini yorumlamak kısmet olmadı, buyrun size daha önce seyrettiğim bir sevil berberi operası yorumu; Paris Opera Bastille ve Sevil Berberi

Beğenebileceğin İçerikler