fbpx

I. Istanbul Uluslararası Opera Festivali

Son günlerde televizyonlarda yayınlanan komik reklamlarla ve caddelerdeki reklam panolarıyla adını duyuran Istanbul opera festivali Cuma akşamı başladı (2-23 Temmuz). Repertuarda yer alan eserler ağırlıklı olarak Türk kültürünü konu almış operalardan seçilmiş ve ilk defa yapılan bir festival için başarılı bir seçim olmuş. Umarım festivale ilgi olur ve sadece 2010 kültür başkenti nedeniyle yapılmış geçici bir festival olarak tarihteki yerini almaz.

Türkiye’de sürekli olarak yapılan tek opera festivali, bu yıl 17. si gerçekleştirilen Aspendos opera ve bale festivalidir. Her yıl Haziran ayında, Antalya yakınlarındaki 16.000 kişilik Aspendos antik tiyatrosunda yapılan performanslara ilginin ne kadar yüksek oldugunu bilemiyorum. Ancak önemli turist gruplarının bu festivali seyretmeye gittigini tahmin edebiliyorum.

Istanbul opera festivali, Istanbul için ilk, Türkiye için ikinci opera festivali oluyor. Her yıl Temmuz ayında yapılacak olmasının, tatiller nedeniyle Istanbul nüfusunun azaldıgı bir döneme geleceği aşikar. Yine de milyonlarla bahsedilen nüfus içinde 1000-2000 kişilik seyircinin bulunabileceğini umuyorum.

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile ilgili hiç bir adım atılamaması ve entellektüellerimizin bu konuyu gazete sayfalarına taşımayarak gündem oluşturmamasını anlamakta güçlük çekiyorum. Her konuda ahkam kesen bazı sanat yazarlarımız neden sürekli bu konudan bahsetmezler? Neden köşelerine en azından “AKM nin kapalı oldugu gün sayısı” gibi ufacık bir not eklemeyi düşünmezler? Koca Istanbul’da küçücük Süreyya operası dışında opera seyredilebilecek bir mekan 2 yıldır yok. En azından bu festival, operayı unutan sanatseverler için bir şans olacaktır.

Detaylar: (www.istanbuloperafestival.gov.tr)

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Veles (Köprülü) ve Tikveş, Makedonya

Read Next

I.Istanbul Opera Festivali organizasyon başarısızlığı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir