fbpx

Hayal ve Hakikat, Türkiye’den Modern ve Çağdaş Kadın Sanatçılar sergisi, Istanbul Modern Sanat Müzesi

hayal ve hakikat_ türkiye den modern ve çağdaş kadın sanatçılar sergisi_istanbul modern müzesi

Süreli sergiler bölümü için alt kata iner inmez sağ tarafta sizi bavullar ve sandalyeler karşılayacak. Handan Börütüçene ‘nin bu eserinde bavullar masa, sehpa şeklini almış ve Türkiye den Fransa ya göç edenler anlatılmış.

Serginin giriş kapısında ise Ayşe Erkmen’in “kahve” isimli 25 dakikalık videosu var. Sanatçı kendi falına baktırıyor.

Biraz ileride Şakir Paşa ailesinin bayan mensupları var. Hayli ilginç bu aile hakkında birçok kitap yazılmıştı. Fahrelnissa Zeid , Aliye Berger  ve Füreya ile bu bölümde tanışabilirsiniz.

Benim için ilginç olan bölüm ise ilk Türk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy ile karşılaşmış olmamdı. Sadece opera ve tiyatro ile değil, resim ve modern sanat ile ilgilendiğini de öğrenmiş oldum. Kadın bedeni ve erotizm dolu 2 eseri sergileniyor.

Ve serginin en güzel bölümü. İki tane ekran yan yana konulmuş. Soldaki ekranda babası tarafından giydirilen genç kız, sağdaki ekranda ise yine aynı mekanda  ama bu sefer annesi tarafından giydiriliyor. Netice; baba ciddi, anne ise hanım hanımcık kıyafetleri tercih ediyor. Eser Aslı Sung’nun imzasını taşıyor.

İpek Düben’in aile içi şiddete ait olayları demir plakalara koyup sergilediği çalışma  ve Canan Şenol’un 28 dakikalık video-masalı “Ibretnuma” görülmeye değer.

Serginin ismi neden Hayal ve Hakikat ? Ilk türk kadın romancısı Fatma Aliye ve Ahmet Mithat’ın 1891 tarihli romanının ismi bu. Romanının hayal olarak adlandırılan ksımını Fatma Aliye, hakikat kısmını ise Ahmet Mithat yazmış. En önemli nokta ise kitap kapağında isim yerine “Bir kadın” mahlasının yer alması.

Istanbul Modern Müzesinin girişte sattığı kulaklıkları (rehber) önermiyorum. Çok kısık ses ve yavan bir anlatım var. Eserlerin yanındaki notlarda daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz, paranıza yazık.

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Istanbul daki Bizans Sarayları sergisi, Arkeoloji Müzesi

Read Next

Istanbul Devlet Senfoni Orkestrası (IDSO) 2011-2012 sezon açılış konseri, Aya İrini

One Comment

  • maalesef aradığım bilgileri bulamadım resmen kendi düşüncelerinizi yazdınız ben bir türkçe öğretmeniyim…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir