Anasayfa » Istanbul 2010-Avrupa Kültür Başkenti

Istanbul 2010-Avrupa Kültür Başkenti

Yazar 3noktacom

16 Ocak Cumartesi akşamı Istanbul’lular için farklı bir gece olabilir. Bu cumartesi günü yapılacak resmi açılışla birlikte, Istanbul 1 yıl sürecek kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaya başlayacak. Özellikle, Haliç bölgesindeki yapılacak ışık oyunları (saat 20:10 da), tüm müzelerin gece 24:00 e kadar açık olması, meydanlardaki konserler (bildiğim kadarıyla Tarkan Taksim de sahne alacak) geceyi farklı yapan aktivitelerden bazıları. Bir aksilik olmazsa bu ilginç geceyi tüm Haliç e hakim Flat ofisten takip edeceğim. Peki bu “Avrupa kültür başkenti konusu” nedir?

Ilk Avrupa kültür başkenti Atina olarak belirlenmiş ve 2000 yılına kadar her yıl sadece bir şehir kültür başkenti olarak belirlenirken, bu yıldan sonra şehir sayısı artmış. Bu da ister istemez konsantrasyonu ve ilgiyi dağıtmış. Avrupa birliği dışı şehirler sınıfında Kiev ile yarışan Istanbul, Almanya’dan Essen ve Macaristan’dan Pecs şehirleri ile birlikte 2010 kültür başkenti olarak seçilmiş.

Essen şehrini biliyorum, fabrikalardan müze yapılmış tam bir sanayi şehri. Pecs ile ilgili biraz araştırma yapınca gördüm ki, tamamı Istanbul’un tarihi yarımadası kadar olmayan bir şehir. Internet sitelerinin (linki aşağıda bulabilirsiniz) ana sayfasında (en eski yapısı!)Yakovalı Hasan Paşa cami resmini bulabilirsiniz. Sonuç olarak bu şehirlerle Istanbul’un aynı kategoriye alınması bile, bu kültür başkenti konusunun derinliği hakkında size biraz fikir verebilir. Acaba Edirne, Bursa vb. başka şehirler öne çıkarılsaydı daha mı iyi olurdu diye düşünmeden edemiyorum.

Fazla derinlere inmeden, bu başkent ünvanının bize neler kazandırabileceğini düşünerek olumlu yaklaşmaya çalışalım; bu Cumartesi güzel bir açılış töreni ve görsel şov. Edebiyat kongreleri, şiir okumaları, tiyatro günleri. Dünyaca ünlü yazarların ziyaretleri.

Beğenebileceğin İçerikler

En üzücü konu AKM (Atatürk Kültür Merkezi) nin kapalı olması. Koca Istanbul’un opera ve tiyatro için büyüklük ve özellikle konum açısından tek merkezi ne yazık ki kapalı. 2010 a yetiştireceğiz diye kapatılan merkezin, 2010 da açılamayacağı kesin ama ne zaman açılacağı belirsiz. Opera binası olmayan bir kültür başkentimiz var!

Linkler:
Istanbul: http://www.istanbul2010.org
Essen: http://www.essen-fuer-das-ruhrgebiet.ruhr2010.de/en
Pecs: http://en.pecs2010.hu/

Beğenebileceğin İçerikler