fbpx

Don Pasquale

Com’è gentil la notte a mezzo april!
È azzurro il ciel, la luna è senza vel:
tutto è languor, pace, mistero, amor,
ben mio, perché ancor non vieni a me?

Bu Nisan havası ne kadar da hoş,
Gökyüzü masmavi, ay parıl parıl
Her şey çok hoş, huzur, gizem aşk,
Sevgilim neden hala gelmedin?

don_pasquale_in_london

Ernesto (Caner Akın) ‘nun sevgilisi Norina (Özlem Soydan) ‘ya seslenirken söylediği gibi sıcak ve güzel bir Nisan gecesinde Süreyya Operasında Donizetti (1797-1848) nin Don Pasquale operası sahnelendi.

Kısaca operanın konusundan ve performanstan bahsettikten sonra uzun bir zamandır Istanbullulara hizmet veren Süreyya operası ile ilgili düşüncelerimi aktaracağım.

Don Pasquale, Şener Şen’in oyunculuğuyla devleştiği Züğürt Ağa (1985,yönetmen Nesli Çölgeçen) filminin yaşlı,sakallı dedesi Bahri Selin tarafından kullanılan unutulmaz repliği hatırlatır; “ben karı isterem”.

Zengin ama artık çok yaşlanmış Don Pasquale nin sürekli evlenmeyi istemesi, doktorunu (Malatesta) çileden çıkartmıştır. Yaşlı Don Pasquale’ye ders vermek isteyen doktor, Don Pasquale nin yegeninin (Ernesto) ve onun sevgilisinin (Norina) yardımıyla yaşlı Don Pasquale ye bir plan kurar.

Bu geceki performans da Don Pasquale (Ali Ihsan Önat) ve Norina (Özlem Soydan) göz doldurdu. Ikinci perdenin başındaki trio (üçleme) uyumu (sanatçı-orkestra) özellikle övgüye değerdi.

Özellikle 1. perdedeki bazı diyalogların (müziksiz) Türkçe yapılmasının oyuna olan ilgiyi arttıracağını düşünüyorum. Ayrıca yine 1.perde 3 sahne hazırlıklarının önde şarkı söylemeye çalışan Özlem Soydan ın sesini de bastırdığını söylemeden geçemeyeceğim.

Süreyya operası nda son dönemde sergilenen operalarda üst yazı (diyalogların Türkçe çevirisi) panosunun ya çok geç açılması yada açıldıktan sonra yazıların kaymasına artık alıştım. Bu kadar önemli ve can alıcı bir detayda sürekli hatalarla karşılaşılmasını anlamakta güçlük çekiyorum. Süreyya operasının zemin katındaki koltuk düzeninin yanlışlığıyla (koltuk yönü, öndeki iki koltuk arasına gelecek şekilde yapılmamıştır) bu hata birleşince tatsız bir ortam oluşuyor.

Don Pasquale keyifli 2,5 saat geçirebileceğiniz, Donizetti nin enfes müziğiyle bezenmiş güzel bir opera. İzlemenizi tavsiye ederim.

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Türkiye – Azerbaycan ve Bahtiyar Vahapzade

Read Next

Bergama (Pergamon)

One Comment

  • Evet sizin bahsettiğiniz aksaklıkları saymazsanız keyifli bir operaydı. Gerçekten görülmeye değer…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir