fbpx

Türkiye – Azerbaycan ve Bahtiyar Vahapzade

vahapzade

Azerbaycanlı ünlü şair Bahtiyar Vahapzade(1925-2009),  yaklaşık 2 ay önce 13 Subat 2009 da,  84 yasında hayatını kaybetti.

Bir ananın iki oğlu,
Bir amalın iki qolu.
O da ulu, bu da ulu
Azə rbaycan-Türkiyə .

Dinimiz bir, dilimiz bir,
Ayımız bir, ilimiz bir,
Eşqimiz bir, yolumuz bir
Azə rbaycan-Türkiyə .

Bir millə tik, iki dövlə t
Eyni arzu, eyni niyyə t.
Hə r ikisi cümhuriyyə t
Azə rbaycan-Türkiyə . 

Vahapzade, 20 Mart 1996 tarihli bu şiiriyle, Turkiye ye olan muhabbetini ifade etmiş ve Azerbaycan ın milli şairi olarak tüm Azeri halkı üstünde derin etki bırakmıştır.

Gündemdeki, Türk -Ermeni ilişkilerinin (özellikle Obama ziyareti sonrası ) Azerbaycan-Türkiye birlikteliğini yaralayabileceği çok açıktır. 

Elbette Ermenistan ile dengeli bir siyaset izlenmeli ve sınır konusunda esneklik sağlanmalıdır. Ancak bunun en önemli şartı Azerbaycan halkının manevi dünyasını incitmeden ve onları ikna ederek yapılması olacaktır. Türkiye den uzaklasacak bir Azerbaycan, Rusya ya yakınlasacak ve daha önemlisi halkların gönül kırıklığı kolaylıkla tamir edilemeyecektir.

Vahapzade nin çocukluk yılları Sovyet sisteminin Azerbaycan a kabul ettirilmeye çalışıldığı yıllardı. Vahapzade nin gençlik ve olgunluk yılları ise Türkiye nin model alındığı  özgürlük mücadelesi ile geçti. Artık Vahapzade yok ama onun bıraktığı eserleri iyi irdeleyen insanlar, geleceği yönlendirmek için yapılması gerekenleri bu eserlerde bulacaklardır.

http://www.vahabzade.net/

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Ayrılık aslında yeni bir başlangıçtır

Read Next

Don Pasquale

One Comment

  • Yazılan bir şiirle kıyametleri koparırlar.. Yeterki yazan adam mazlum olsun. Ama AB veya ABD yanlılarınıda başlarının tacı yapıyorlar.. Nerdesin Mustafa Kemal ATATÜRK !

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir