Anasayfa » Kolay mı Fenerbahçeli olmak

Kolay mı Fenerbahçeli olmak

Yazar 3noktacom

Bu hafta okudugum, Halit Deringör’ün yaşamını anlatan anı-biyografi türündeki kitaptan bahsetmek istiyorum. (Halit Deringör, Kolay mı Fenerbahçeli Olmak, Istanbul, Gürer Yayınları,2008)

Halit Deringör, Fenerbahçe de sol açık mevkiinde futbol oynamış bir sporcu ve aynı zamanda eğitimini sürdürerek tütün eksperi olmuş ve devamında Tekel idaresine ait işletmelerde genel müdürlük mevkine gelmiş deneyimli bir bürokrattır. Bu anı kitabıyla, 1922 lerden bugune Türkiye nin geçirdiği evreleri, sadece spor değil aynı zamanda siyaset ve iş dünyasında yaşananların anlatıldığı güzel bir eser ortaya çıkmış.

Sıkılmadan okuyabileceğiniz, güzel resimlerle de desteklenmiş bu kitapta eger zaman akışı daha iyi düzenlenmiş ve bazı ifadeler tekrar tekrar ifade edilmemiş olasaydı çok daha başarılı bir eser ortaya çıkacaktı. Kitaptan bazı özel anılar;

Beğenebileceğin İçerikler

Ağları delen gol:
13 Aralık 1942 de Galatasaray a attığı golde top ağları delerek Çıragan sarayı havuzuna düşüyor. “Ağların yırtılması şeklinde haber yapılmıştı. Yıllar sonra Galatasaray’ın kıymetli futbolcusu Metin Oktay’ın da ağları yırtan gol haberini fubol kamuoyu yakından bilir. Aslında ağları yırtan gol ifadesi biraz iddialı bir ifadeydi. Sağlam olan ağların atılan topla yırtılması zor bir olaydı. Ancak, o zaman kale ağları kırnaptan* yapılıyordu. Yagmurda, çamurda çürürdü. Çürük ağların da, sert gelen topla yırtılması mümkündü” (Halit Deringör, Kolay mı Fenerbahçeli Olmak, Istanbul, Gürer Yayınları,2008, syf.88)

Bursa da tütün eksperti olarak çalışırken :
“Ulucami’de ramazan günü bir imam vaaz veriyor. Döktürdüğü inciler içinde “Japone elbise giyen kadınlar fahişedir ve de neüzübillah kafirdir” dedi. Japone elbise tipi de o zamanlar modaydı. Yani omuzundan itibaren kadınların kolları açıktı. Imamın bu sözlerini camideki cemaat kuzu kuzu dinliyordu. Ama ertesi gün işin rengi değişti. Bursa savcısının hanımı da japone elbise giyiyordu. Imamı emniyete çekerek bir hayli ıslattılar. Imam da herhalde bir daha böyle vaaz vermeye cesaret edememiştir.” (Halit Deringör, Kolay mı Fenerbahçeli Olmak, Istanbul, Gürer Yayınları,2008, syf.109)

*kırnap: keçi kılından egirilen bir cins ip.

Beğenebileceğin İçerikler