fbpx

Belediye Sanata Para Ayırır mı?

Dünyanın en büyük 10. ekonomisi Kanada’nın Ontario eyaletinde bir belediye üç adet sanat eserine 30.000 $ ödeme yaptı. Bu eserler, İngiltere’de çok yaygın olan sokak kürsüleri. Barrie belediyesi, Chris Hanson ve Hendrika Sonnenberg isimli iki sanatçının üç sokak kürsüsünü satın aldı. Belediye meclisinin önündeki avluya dikti. 2017’de şehrin kurtuluşunun 150. yıl dönümünü kutlamak için açılan sanat sergisinde “ifade özgürlüğünü” temsil eden bu kürsüler belediye tarafından kiralanmış ve 3 senelik kira bedeli olarak 15.000$ ödenmiş. Sanatçılarla anlaşarak, onlara 15.000$ daha ödeyecek belediye, eserlerin sahibi olacak. Belediye meclisinde yapılan oylamayı takiben buna fon ayrılma kararı çıkmış. Ancak sıkı durun; oylamada birçok meclis üyesi sanata para harcamaya karşı olduklarını ifade ederek olumsuz oy vermişler ama sonuçta çoğunluk kararına saygılı olduklarını ifade etmişler.

Dünyanın en büyük 17.ekonomisi Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’un belediyesi bir sanat eserine yaklaşık 1 milyon euro ödeme yaptı. Bu eser, Fatih Sultan Mehmet’in İtalyan ressam Gentile Bellini’nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı tahmin edilen bir portresi. Hiç şüphesiz, bu beklenmedik satın alma son yılların en büyük sanat yatırımıdır.

Bellini’nin “Fatih Sultan Mehmet” portresi nerede sergilenecek?

Belediyenin özel bir sanat müzesi olmadığı için, uzun vadede nerede sergileneceği konusu düşünülecek ancak ilk etapta tüm İstanbulluların görebilmesi için, eser Saraçhane’deki başkanlık binasında halka açılacak.

Dünyanın 10. ekonomisi Kanada’daki bazı meclis üyelerinin sanata karşı olduklarını düşününce, dünyanın 17. ekonomisinin meclis üyeleri ne tepki verecek bilinmez. Ancak şu bir gerçek, bu eser tahtadan yapılmış bir kürsü değil, büyük Fatih Sultan Mehmet’in tablosu ve o tüm siyasiler için karşı çıkılamayacak bir simge.

Sanat dünyasını heyecanlandıran ve çok sevindiren bu satın alma, ümit ediyoruz ki, resim veya tablo görme ihtiyacı hissetmeyen bir çok insanın, hayatlarında ilk kez isteyerek ve merakla sanat dünyasına adım atmasına, en azından bu tabloyu bir kez olsa da görmek istemelerine vesile olacaktır.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Pasta Sanatı

Read Next

Müzenin Kaybı 60 Milyon Euro

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir