Anasayfa » Pasta Sanatı

Pasta Sanatı

Yazar 3noktacom

Şeker hamurunu tıpkı bir sanatçı titizliği ve yaratıcılığı ile işleyenler, doğum günleri, düğün, nişan gibi özel günler için özel pastalar tasarlıyor. Pasta tasarım yarışmaları da günümüzde sıklıkla rastladığımız bir gerçek. Bu pasta haberimiz ise Japonya’dan.

Japon yemek kültüründe sofraya gelen tabağın sunumu lezzeti kadar önemlidir, restoranlarda tabaklar sanat eserleri gibi gelir. Ran Kadobe isimli Twitter kullanıcısı, son projesinde Claude Monet’in meşhur ‘İzlenim:Gün Doğumu’ eserini bir pastanın üzerine, pasta malzemeleriyle, birebir çizmiş. Sanat klasiklerine olan düşkünlüğünü pasta ustalığıyla birleştiren Kadobe, Monet’in ünlü eserini uzun süredir bir pasta üzerine işlemek istemiş ve sonunda bunu başarmış. Bu empresyonist pasta yeni bir trend başlatacak gibi duruyor.

Claude Monet, 1872
İzlenim: Gün Doğumu’nda, sabah saatlerinde, üzerinde güneş doğan mavi-yeşil tonlarında bir deniz limanı tasvir edilmiştir. Bu büyüdüğü şehir La Havre’nin  imanıdır. Güneşin turuncu ışıkları denize yansıyor. Tablodaki güneş küçüktür ve bu izleyiciye mesafenin uzak olduğu hissini verir. Limanda iki küçük tekne gözüküyor. Resmin sol tarafındaki arka planda uzun direkleri ile gemiler ortada ise, balıkçı tekneleri var.
La Havre Limanı’nın bugünkü hali

Claude Monet kimdir?

Fransız ressam (1840-1926). İzlenimcilik terimi, Monet’in yukarıda gördüğünüz “İzlenim: Gün Doğumu” adlı resminden gelmektedir. Eser ilk kez 1874 yılında Paris’te sergilenir. İzlenimcilik, modern resim sanatındaki ilk büyük devrimci harekettir .

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler