Anasayfa » Müzenin Kaybı 60 Milyon Euro

Müzenin Kaybı 60 Milyon Euro

Yazar 3noktacom

Koronavirüs etkisiyle aylardır kapalı kalan müzeler ciddi gelir kaybına uğradı. Amerikan Müzeler Birliği bazı küçük ölçekli ve kırsalda bulunan müzelerin muhtemelen tekrar açılmayacağını söylüyor. Bazı müzelerin gelirleri içindeki temel başlıklardan birisi bilet satışları, diğeri kafeterya ve hediyelik eşya satışından edindikleri kazançlar. Nakit sıkıntısı sebebiyle bu müzeler finansal problem yaşıyorlar. Kapanan müzeler çalışanların da bir süre işsiz kalmasına sebep oluyor. 

Türkiye’de ise Müzeler Birliği olmadığı için bir açıklama yok ancak Türkiye’deki müzelerin çoğunluğunun devlet veya belediye müzesi olması bir şans gibi gözüküyor. Önümüzdeki süreçte ülkemizdeki durum netleşecektir.

Fransa’daki, dünyaca ünlü Louvre Müzesi Müdürü Jean-Luc Martinez dün bir açıklamayla müzenin son durumunu anlattı. 7 Temmuz’da kapılarını açacak olan Paris Louvre müzesi, koronavirüs salgınından dolayı ziyaretçi sayısında %80 düşüş olacağını öngörüyor. Bu durumda, geçen yıl 87 milyon euroluk bilet satışı yapan müzenin kaybı 60 milyon euroyu bulacak. Turist sayısında ciddi düşüş olacağından dolayı Fransız Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışma yapılıp öğrencilere müze turları planlanıyor. Müzenin %70’i açık olacak, biletler online alınacak, maske ve sosyal mesafe şart. Müze genel müdürü Jean-Luc Martinez 2018 yılında 10 milyondan fazla ziyaretçi çeken müzenin bu düşüşe hazır olduğunu ve 2024 Paris Olimpiyatlarına kadar bu durumun düzeleceğini düşünmediklerini, planlarını bu doğrultuda yaptıklarını söyledi. 250 milyon Euro yıllık bütçesi olan müzenin 100 milyonluk kısmını Fransız hükümeti karşılıyor, fakat bu desteği hükümet bazen siyasi iklime göre düşürebiliyor. Müze yönetimi 11 Eylül olayları ve Fransa’daki 2015 terörist saldırıları takiben de benzer süreçler yaşadığından bu krize hazırlıklı. Paris Operasının kendilerinden çok daha ciddi bir krizle karşı karşıya olduğunu bildiklerinden kendilerini şanslı sayıyorlar.

Beğenebileceğin İçerikler