Anasayfa » Sanat Fark Yaratır

Sanat Fark Yaratır

Yazar 3noktacom

“Sanat fark yaratır” sözü, kimilerine kör dilencinin hikayesini hatırlatır;

“Bir bahar günü, kör bir adam dilencilik yapıyormuş. Dizlerinin dibine koyduğu tabelada “Doğuştan kör” yazılıymış. Herkes dilencinin önünden geçip gidiyormuş ama para atmıyormuş.

Bir sanatçı bu durumu görmüş. Tabelayı almış, arkasına bir şeyler yazmış, olduğu yere tekrar bırakmış ve olan olmuş. Gelip geçen ve bu tabeladaki yeni yazıyı okuyan herkes, dilencinin önündeki şapkaya para atmaya başlamış. Fark yaratan, insanları etkileyen tabeladaki cümle; “Güzel bir bahar günü, ama ben baharı görmüyorum.”

Dün gece Londra’da Oxford Caddesi’ndeki Flannels’in önünden geçenlerin birçoğu için, Flannels artık sadece tasarımcı erkek kadın giyim mağazası anlamına gelmeyecek. Çünkü sanat orada fark yarattı. Michael Craig Martin’in yerleştime sanatı, Flannels mağazası cephesine yansıtıldı. 12 Temmuz’a kadar görülebilecek yerleştirmenin adı ” Cornucopia Galactica“.

Beğenebileceğin İçerikler
Michael Craig Martin Yerleştirmesi- Londra’da Oxford Caddesi’ndeki Flannels mağazası

“Cornucopia Galactica” ne anlatıyor?

Sanatçı, “Cornucopia Galactica”yı şu şekilde anlatıyor; “Normalde kitap, ayakkabı, masa gibi günlük hayatta kullanılan nesneleri resim diline aktarırım, fakat salgın döneminde sadece yemek için alışveriş yapabildim, dolayısıyla meyve sebzeye daha farklı yaklaşmam kaçınılmazdı. Bu dijital çalışma da bunun eseri. Gezegenler gibi devamlı dönüp hareket halinde olan bereketin kutlandığı eseri gördükten sonra umarım brokoliye bakış açınız değişir.”

Michael Craig-Martin kimdir?

Michael Craig Martin, 1941 yılında İrlanda Dublin’de doğdu. Çocukluğu ve gençliğini Amerika’da geçiren sanatçı, eğitimini Yale Üniversitesi Sanat Fakültesi Güzel Sanatlar bölümünde tamamladı. 1966 senesinde İngiltereye döndükten sonra sayısız eser imza attı. İlk solo sergisini Londra’daki Rowan Gallery’de gerçekleştiren Craig kendi döneminin en itibarlı ve etkili kavramsal sanatçılarından biri olarak kabul ediliyor. 2009 yılında İstanbul Galerist’te “İstanbul İstanbul” isimli kişisel sergisini açtı. 2016’da Sir ünvanı alan, 50 yıllık kariyerinde dünyanın her yerinde sergi açan ve birçok ünlü müzede eserleri bulunan Craig-Martin renkleri yoğun resim, heykel, grafik ve yerleştirmeleriyle tanınıyor. kişisel sitesi https://www.michaelcraigmartin.co.uk/

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler