fbpx

Fransa Kamboçya Sanat Buluşması

Kamboçya Fransız Büyükelçiliğinde 7 Mart’ta açılan sergide Fransız ve Kamboçyalı sanatçıların iklim değişikliklerini ifade etmek için yaptıkları ortak eserler mevcut. Avustralya’yı kasıp kavuran yangınlar, Doğu Afrika’daki çekirge istilaları, Asya’da sıcak hava dalgası gibi sıradışı iklim olayları bütün dünyanın  gündeminde. 9 Kamboçyalı ve 1 Fransız sanatçının eserleri Doğamızın desteğe ihtiyacı olduğu bu günlerde farkındalık artırmayı amaçlıyor.

Sergi girişinde okla geyik avlayan bir avcı var. Khmer mitolojisinde Yeni Yıl’ın simgesi. Fransız sanatçı Grégory Gosselin metalden eserler yapıyor ve eserlerinde hayranı olduğu Khmer kültürünün çok ince detaylarını görmek mümkün. Kamboçyalı sanatçı Seckon Leang’ın eseri ise 60 metrelik “Kızıl Naga” isimli ejderha. Modern Kamboçya sanatının en ünlü ismi olan sanatçı ejderhayı ağaçlar ve çalıların arasından dolaştırmış. “Her kültürde ejderha vardır. Belki de türünü yokettiğimiz canlılardan biridir. Bu eserimde insan faaliyetlerinin doğaya ve canlılara verdiği zarara değindim” diyor sanatçı. Sergide bunların haricinde fotoğraflar, bambudan, plastikten ve muhtelif atıklardan mamul heykeller ve süslemeleri görmek mümkün.

Kamboçya, 1863 ile 1953 yılları arasında Fransızların işgali altında kalır. Kamboçya hakkında daha fazla bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Kamboçyalı Ressam ve Gerçekçilik

Read Next

Koronavirüs Sanata Katkı Yapacak mı?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir