fbpx

Atatürk’ün En Sevdiği Opera Aryası

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü, 10 Kasım 1938 günü saat 09.05’te yaşamını yitiren, Türkiye’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk anısına her yıl tutulan ulusal yastır. Türkiye’de ve dünyada, okullarda, resmi kuruluşlarda Atatürk ile ilgili konuşmalar ve fikirleri ile ilgili değerlendirmeler yapılır. Özellikle saat 09:05’te, tüm Türkiye’de sirenler çalar, arabalar kornalarıyla Atatürk’e selam gönderir ve insanlar bulundukları yerde hareketsiz olarak Atatürk’ü anarlar. Bu özelliği ile bu anma töreni, belki de Tüm dünyada eşi benzeri olmayan bir tören olarak kabul edilebilir.

Atatürk, operanın Türkiye’de gelişmesi için en fazla gayret gösteren liderdir. Kurmay Subaylığı döneminden itibaren opera ile ilgilenir, Türkiye’nin lideri olduktan sonra da bu sanata olan desteğini devam ettirir.

Atatürk’ün Puccini’nin meşhur operası Tosca’yı defelarca izlediği ve III. perdedeki meşhur arya “e lucevan le stelle” nin tekrar tekrar çalınmasını istediği bir gerçektir. Prof. Dr. Remzi Atak hatıralarında bu şarkının Atatürk tarafından özellikle beğenildiğini anlatır ve “e lucevan le stelle” Atatürk’ün en sevdiği arya olarak kabul edilir.

Atatürk’ün operaya olan ilgisini, Atatürk’ün en sevdiği aryanın ve Tosca operasının detaylı açıklamalarını, Faruk Şahin’in ölümsüz resimlendirmesi ile “Hayal Melodileri- Operaya Yolculuk” kitabında bulabilirsiniz.

Bu ölümsüz arya, bir saat sonra idam edilecek bir adamın, sevgilisiyle birlikteyken yaşadığı ve bir daha asla yaşayamayacağı duyguları anlatır.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Lagos Bienali

Read Next

Çanakkale’deki Troya British Museum’da

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir