fbpx

Deniz Fenerinde Sanat Tartışması

İspanya’nın kuzeyinde Ajo kasabasındaki 90 yıllık deniz fenerinin belediye ve liman idaresinin izniyle bir sanat eseri haline getirilmesine karar verilmiş. Amaç, İspanya’nın bu pek bilinmeyen bölgesine turist gelmesi ve elde edilen gelirin bölgedeki aş evleri için kullanılması.

Okuda San Miguel bu bölgenin sanatçısı. Deniz fenerini ‘Sonsuz Cantabria’ ismini verdiği, birçok hayvan şekli ve motifin bulunduğu rengarenk bir sanat eseri haline getirmiş. Sanatçı, renkler ve geometrik şekillerin ifade özgürlüğü, farklı kültürlerin bir araya gelmesini ve doğanın önemini vurguladığına inanıyor. Okuda daha önce de buna benzer işler yapmış, terk edilmiş bir kiliseyi rengarenk bir kaykay parkına çevirmiş.

Bu sanat faaliyetinden rahatsız olanlar da var. Yapılanları bölgenin mirasına uygun bulmayan 4000 kişi, fenerin eski haline getirilmesi için imza toplamış. Birleşik Sol Partisi’nin bölgedeki ofisi de belediye ve liman idaresinin yetkilerini kötüye kullandığını iddia ederek suç duyurusunda bulunup araştırma başvurusunda bulunmuşlar. “Her zaman değişimin karşısında olan insanlar olacak, bu normal. Ben dünyanın her yerinden çok güzel yorumlar alıyorum, önemli olan bu. Bu eserin süresi 8 sene olarak belirlendi, 8 sene sonra ne olur bilemeyiz, hep beraber göreceğiz. Günümüzde GPS ve modern sistemlere sahip gemilerin zaten deniz fenerine ihtiyacı yok ama fenerin çalışıyor. Binanın ne renk olduğunun önemi yok” diyor sanatçı.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Tuvaletle Sanat Olur mu?

Read Next

Tel Örgülerden Opera

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir