Anasayfa » Van Gogh’u İstemeyen Kadın

Van Gogh’u İstemeyen Kadın

Yazar 3noktacom

Geçen hafta Hollanda’da bir müzayedede 13 milyon sterlin’e alıcı bulan “Çiftlik Evinin Önündeki Köylü Kadın” isimli Van Gogh eseri, 1967 yılında Gaye Horrell isimli İngiliz kadın tarafından beğenilmemiş.

Bugün 76 yaşında olan emekli kadın, o dönemde eşinin annesinin bir çiftlik evini satılığa çıkardığını söylüyor. Kayınvalidesi Gaye’ye, ev satılmadan, evin içinden ne isterse alabileceğini söylemiş. Evde bulunan bu tablo, eşinin ailesine 1929 senesinde hayvan yemi karşılığında takas olarak verilmiş. Gaye bu tabloyu değilde pirinç bir çan almış. Tablo 4 sterlin karşılığında bir eskiciye verilmiş, Londra’da bir depoda yıllarca çürümeye terk edilmiş. Luigi Grasso 45 sterlin’e eseri almış. Eserin Van Gogh’a ait olduğunu teyit ettirip 100.000 sterlin’e satmış. Eser birkaç defa el değiştirdikten sonra kimliğini açıklamak istemeyen bir koleksiyoner tarafından geçen hafta 13 milyon sterline satın alındı. Gaye “Bu benim için pahalı bir tecrübe oldu” diyor.

Çiftlik Evinin Önündeki Köylü Kadın, Van Gogh, 1885

Vincent Van Gogh kimdir?

Vincent Van Gogh, 30 Mart 1853 tarihinde, Hollanda’nın Groot-Zundert köyünde dünyaya geldi. Köy papazı olan babası, onu 12 yaşında komşu köydeki okula gönderdi fakat okulu yarıda bıraktı. 16 yaşında babası Gogh’u Brüksel’deki “Goupil” galerisine resim satış elemanı olarak yerleştirdi. Sonra Londra’ya geçti. Burada kiralık olarak kaldığı evin kızına aşık oldu ancak teklifi reddedilince ruhsal bunalıma girdi ve Londra’yı terk etti. Daha sonra Brüksel’e yerleşti ve burada tanıştığı ressam Ridden van Rappart’ tan  dersler almaya, anatomi ve perspektif öğrenmeye başladı. Kardeşi Theo da Vincent’teki resim kabiliyetini keşfetmiş, maddi anlamda yardımda bulunmaya başlamıştı. Hayatı düzene girmeye başlamışken aşk hayatındaki çalkantılı dönemleri onu psikolojik olarak olumsuz etkiledi ve eski dönemlerine dönmeye başladı. Babası 1885’te ölünce, kardeşi Theo’nun da etkisiyle 1886’da Paris’e gitti ve kardeşi ile yaşamaya başladı. Sadece hayatının son 10 yılında resim yapmış olan Van Gogh, bu zaman zarfında 2000 civarında eser üretmiş, yaşarken tek bir resim bile satamamıştır. Psikolojisi darmadağın olan Vincent, kendi kulağını kesmesi üzerine Fransa-Arles yakınlarındaki Saint-Remy akıl hastanesine yatırıldı. 1890  yılının temmuz ayında intihar ederek yaşamına son verdi.

Diğer bir yazı; Yıldızlı Gece

Beğenebileceğin İçerikler

Beğenebileceğin İçerikler